Nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu, na terenie rozgrywanych właśnie Mistrzostw Świata Bezdomnych w Piłce Nożnej Ulicznej odbyła się premiera książki opowiadającej o dziewczynach z kobiecej kadry bezdomnych i ich trudnej drodze do normalnego życia.
Mistrzostwa Świata Bezdomnych w Piłce Nożnej Ulicznej po raz pierwszy odbywają się w Polsce. Po raz pierwszy w Mistrzostwach bierze udział Polska Kobieca Reprezentacja Bezdomnych złożona z młodych dziewczyn po życiowych przejściach. To im poświęcona jest niezwykle poruszająca książka Agnieszki Żądło-Jadczak.
„Zbierając materiał, ciągle zastanawiałam się, ile siły tkwi w człowieku, aby mógł podnieść się z dna. Jak długa jest droga od alkoholu i narkotyków, trudnych relacji, przemocy, kłopotów z prawem do normalnego życia, do sportu” – przyznaje autorka.
Bohaterki mówią o sobie mocno, „bez ściemy”, bez gładkich formułek. Czasami aż nie chce się wierzyć, że będąc tak młodą osobą, można mieć już tyle złego w bagażu życiowych doświadczeń. Wspólnym mianownikiem ich życiorysów staje się powołanie do drużyny Reprezentacji Bezdomnych w Piłce Nożnej Ulicznej. Piłka staje się dla nich nadzieją na lepsze życie lub zwieńczeniem pewnego etapu na drodze ku normalności, szczęściu. Bohaterki wracają tym samym do życiowej gry, a gra na piłkarskim boisku ma im w tym pomóc.
Opowieści dziewczyn uzupełnia rozmowa z ich trenerem, Tomaszem Figlarzem, który mówi o własnych doświadczeniach życiowych i sportowych – sam dwukrotnie uczestniczył w Mistrzostwach Świata Bezdomnych jako zawodnik. Wie, jak piłka potrafi zmienić życie i że hasło przewodnie mistrzostw („Football can change the world” – „Piłka może zmieniać świat”) nie jest tylko pustym sloganem, a najważniejsza w piłce nożnej bezdomnych i tak jest walka ze samym sobą.
Książkę jest dostępna:
• w wybranych księgarniach od 20 sierpnia br.;
• możliwość składania zamówień drogą elektroniczną: kaligrafia@wydawnictwokaligrafia.pl
• telefonicznie pod numerem telefonu 693 893 501,
• a także do 18 sierpnia przy boiskach piłkarskich na końcu toru regatowego nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu w godzinach 12-18 (możliwość osobistego spotkania z autorką oraz zawodniczkami – bohaterkami książki).
info. i foto.: materiały prasowe