Jak leczyć afty?
Afty na ogół nie wymagają leczenia, ponieważ są to łagodne zmiany, które w większości znikają samoistnie. Nadżerki mogą się utrzymywać przez różny okres: te drobne znikają po 1-3 dniach, zaś większe mogą się wygajać nawet do 2 tygodni. Nie ma uniwersalnego sposobu na afty, należy jednak unikać czynników ryzyka.
W celu złagodzenia dokuczliwych objawów warto:
- przejść na dietę zawierającą produkty o kremowej konsystencji typu jajecznica, jogurt, zupa krem, puree warzywne
- unikać alkoholu, tytoniu, kawy, pikantnych, słonych przekąsek, czekolady, owoców cytrusowych i soków, orzechów, nasion oraz pomidorów, ponieważ mogą podrażnić bolesne zmiany
- spożywać zimne napoje, jak woda czy mrożona herbata. Jeśli kontakt z ciepłym lub zimnym napojem powoduje ból, używajmy słomki
- pamiętać o dokładnej i regularnej higienie zębów, używać szczoteczki o miękkim włosiu
- wspomóc się farmakoterapią – można zastosować leki bez recepty np. maści, które nakłada się punktowo lub specjalne rozpuszczalne opatrunki z filmożelu lipido-koloidowego. W przypadku dolegliwości bólowych, można też stosować leki przeciwbólowe na bazie ibuprofenu lub paracetamolu.
Afty mają tendencję do nawrotów, wtedy mówi się o nawracającym aftowym zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej. Pojawianie się ich częściej niż raz w roku nie jest normą, dlatego w celu zdiagnozowania źródła problemu można wykonać dodatkowe badania.
– Jeśli po zredukowaniu czynników ryzyka oraz stosowaniu preparatów z apteki owrzodzenia nie wygoją się do 2 tygodni, należy skonsultować się z lekarzem ogólnym lub stomatologiem. Może się bowiem okazać, że za niegojącym się owrzodzeniem stoi poważna choroba. Specjalista w przypadku ciężkich postać aftoz może przepisać pacjentowi antybiotyki, specjalne płukanki lub nawet leki sterydowe – doradza dr Stankowski.
***
Lek. stom. Przemysław Stankowski – Chirurgia i periodontologia stały się jego pasją od ukończenia Pomorskiej Akademii Medycznej w 2000r. Uczył się na najlepszych Uniwersytetach w USA, Szwajcarii, Niemczech. Jest absolwentem programu implantologicznego Master Program in Implant Dentistry na Uniwersytecie UCLA w Los Angeles w USA. Dzielenie się wiedzą jest jego pasją. Aktywnie działa na rzecz stowarzyszeń branżowych. Jest dyrektorem pierwszego ITI Study Club w Polsce, będącego częścią Międzynarodowego Stowarzyszenia Implantologicznego (International Team for Implantology, ITI) poświęconą profesjonalnej edukacji. W ramach działań ITI Study Club, zajmuje się organizacją szkoleń prowadzonych przez największe sławy światowej stomatologii. Prowadzi również wysoko cenione szkolenia praktyczne dla dentystów z zakresu chirurgii. Jest członkiem prestiżowych organizacji m.in. International Team for Implantology, Amerykańskiej Akademii Periodontologii i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej.