To system medycyny indyjskiej rozwinięty w starożytności. Termin ajurweda jest złożeniem słów ajuh czyli – „życie” oraz weda oznaczające „wiedzę o życiu” lub „przebieg życia”. Ajurweda zajmuje się zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym.
Według ajurwedy wszystko składa się z pięciu żywiołów. Elementy te to: przestrzeń (akaśa), powietrze (waju), ogień (agni), woda (dźala) i ziemia (prythwi). Celem ajurwedy jest uświadomienie i praktyczne wskazówki co do tego, w jaki sposób możemy wpływać na nasze zdrowie i życie, kształtować je, przedłużać i kontrolować bez zakłóceń z powodu chorób i starości. Podstawową zasadą ajurwedy jest założenie, że umysł wywiera najgłębszy wpływ na ciało, a uwolnienie od chorób zależy od zmiany świadomości, zrównoważenia jej i przekazania równowagi ciału.
Ajurweda zakłada, że poprzez zastosowanie odpowiednich dla naszego typu (doshy) ciała diet, ćwiczeń oraz codziennych i sezonowych praktyk możemy skorygować większość istniejących zaburzeń i zapobiec tym, które mogłyby pojawić się w przyszłości. Tajemnica zdrowia doskonałego tkwi w tym, że sami musimy je wybrać.
Ajurweda uczy jak się odżywiać, jak regularnie ćwiczyć, w jaki sposób wykonywać codzienne czynności, jaki styl życia prowadzić i wiele więcej, bo Ajurweda pomaga zrozumieć nam siebie i nasze potrzeby. Nade wszystko Ajurweda jednak uczy nas jak żyć w harmonii z naszym otoczeniem, z naturą, z wszechświatem bez naruszania delikatnej naturalnej równowagi. Główny nacisk w Ajurwedzie kładzie się na leczenie ziołami.