Polub nas na Facebooku
Alergia na roztocze to problem, który dotyka dziś ok.6.000.000 Polaków, bardzo często dotyczy też dzieci. Zgodnie z aktualnymi badaniami dodatnie testy alergiczne ma 40% społeczeństwa polskiego.
Co powinieneś wiedzieć o roztoczach?
1. Czy wiesz że:
- Uczulenie na roztocze, to problem, który dotyka ok 6 milionów Polaków, czyli połowę osób ze zdiagnozowaną objawową alergią.
- Większość objawów alergii na roztocze występuje przez cały rok i dotyczy układu oddechowego. Do najczęstszych należą: kichanie, katar i zatkany nos, kaszel i problemy z oddychaniem, ale także piekące oczy i czerwone, łuszczące się zmiany na skórze.
- Immunoterapia alergenowa czyli odczulanie likwiduje objawy lub zmniejsza ich intensywność u chorych uczulonych na roztocze. Po zakończeniu 3-5 letniego okresu odczulania chorzy nie mają objawów często przez 5-10 lat, a zdarzają się remisje objawów sięgające jeszcze dłużej.
- Skuteczność odczulania w przypadku roztoczy kurzu domowego sięga do 70-80%.
- Najnowocześniejszą metodą odczulania są szczepionki podjęzykowe
2. Co sprzyja rozwojowi alergii na roztocza?
- Ciepło (temperatura powyżej 20 stopni C) i wilgoć (ok 60-80%).
- Resztki naskórka w łóżku (w materacu i pościeli) stanowią idealną pożywkę dla roztoczy.
- Początek sezonu grzewczego – zmiana temperatury w mieszkaniu powoduje wysuszenie i rozpad roztoczy, zwiększając okresowo ilość alergenu w powietrzu.
- Preparaty roztoczobójcze – choć powodują rozpad roztoczy, to jednocześnie, zwiększają ilość alergenu w powietrzu. Trzeba więc zadbać, by osoba uczulona nie przebywała w mieszkaniu przez kilka dni po ich zastosowaniu.
3. Jak zapobiegać rozwojowi alergii na roztocze?
- Regularnie pierz, zmieniaj, wietrz pościel (a także całe mieszkanie) – najlepiej zmieniać poszewki co 7-10 dni i wsady (poduszki i kołdry) co 3-4 miesiące. Prać w temperaturze min.60°C.
- Odkurzaj materac – najlepiej przy okazji każdej zmiany pościeli, w ten sposób pozbędziesz się z niego resztek naskórka.
- Nie wpuszczaj zwierząt domowych do sypialni – sierść i naskórek zwierząt to także pożywienie dla roztoczy.
- Nie kładź się spać z mokrą głową – wilgoć to jeden z elementów środowiska naturalnego roztoczy. Woda w poduszce, podobnie jak pot, zwiększa ryzyko ich rozmnażania się.
- Odczulaj się – leczenie przyczyny, a nie tylko objawów alergii poprzez zastosowanie nowoczesnych szczepionek – np. w formie kropel lub tabletek podawanych podjęzykowo, trwale zwiększa tolerancję na alergen.
- info. i foto.: materiały prasowe