Jesteś w stałym związku, ale nie czujesz się gotowa na dziecko? Jeśli jak tysiące innych Polek codziennie o tej samej porze przyjmujesz tabletkę antykoncepcyjną, masz pewność, że matką zostaniesz dopiero wtedy, gdy odezwie się w tobie instynkt macierzyński. Możesz być spokojna także o swoje plany na przyszłość – nieplanowana ciąża na pewno nie stanie na drodze do ich realizacji. Niestety, ceną za poczucie bezpieczeństwa może się okazać twoje zdrowie intymne.
Zakażenia pochwy u kobiet stosujących doustną antykoncepcję
Właściwie dobrane i prawidłowo przyjmowane tabletki hormonalne nie stwarzają zagrożenia dla twojego zdrowia, ale nie pozostają obojętne dla organizmu. W praktyce oznacza to, że w wyniku stosowania leków hormonalnych możesz stać się bardziej podatna na problemy intymne: infekcje, suchość pochwy oraz dyskomfort lub wręcz ból podczas seksu.
Dlaczego antykoncepcja hormonalna może mieć niepożądane skutki? Wszystkiemu „winne” są oczywiście hormony – choć zawdzięczamy im skuteczną ochronę przed ciążą, niestety ich stosowanie niesie ze sobą zmniejszenie stopnia nawilżenia śluzówki pochwy i ograniczenie ilości pałeczek kwasu mlekowego w drogach rodnych. Jest to niekorzystne połączenie dla każdej aktywnej seksualnie kobiety, mniejsza liczba bakterii Lactobacillus oznacza bowiem zaburzenie prawidłowego, kwaśnego odczynu pochwy (a co za tym idzie – wzmożony wzrost chorobotwórczych drobnoustrojów), a niedostateczne nawilżenie błon śluzowych sprawia, że drogi rodne są bardziej podatne na mikrouszkodzenia i zakażenia.
Do niewielkich otarć może dochodzić na przykład podczas kontaktów intymnych. Gdy mikrourazy pojawiają się regularnie, stosunki płciowe stają się mniej przyjemne, a ochota na seks zaczyna maleć.
Tabletki hormonalne – brać czy nie brać…?
Zalety pigułek antykoncepcyjnych sprawiają, że odstawienie ich to niełatwa decyzja. Na szczęście nie musisz jej podejmować – niepożądanych skutków przyjmowania leków hormonalnych możesz uniknąć w prosty sposób. Od czego zacząć działania profilaktyczne?
- Jeśli dokucza ci suchość pochwy, porozmawiaj ze swoim ginekologiem. Być może konieczna będzie zmiana tabletek na inne. Może warto sięgnąć wówczas po globulki dopochwowe z nawilżającym kwasem hialuronowym (np. HydroVag)
- Zacznij zdrowo się odżywiać – witaminy i składniki mineralne obecne w świeżych owocach i warzywach wzmocnią twój układ immunologiczny, zwiększając tym samym odporność na infekcje intymne.Nie bagatelizuj objawów zakażeń pochwy – po wystąpieniu upławów, pieczenia lub swędzenia okolic intymnych skonsultuj się z lekarzem i w razie potrzeby rozpocznij leczenie.
- Jedz mniej słodyczy – zmniejszona podaż cukrów prostych pomoże ci w zachowaniu szczupłej sylwetki i odbierze „pokarm” drożdżakom bytującym w twoich drogach rodnych.
- Po każdej miesiączce sięgnij po globulki dopochwowe zawierające pałeczki kwasu mlekowego (np. Lactovaginal), które odbudują naruszoną florę bakteryjną pochwy i przywrócą jej kwaśny odczyn. Probiotyk ginekologiczny stosuj również w okresach osłabienia organizmu, na przykład podczas antybiotykoterapii.
Tabletki antykoncepcyjne należą do najbardziej skutecznych i wygodnych metod zapobiegania ciąży. W związku z zawartością hormonów mogą wystawiać twoje zdrowie intymne na próbę, dlatego zawsze gdy zaczynasz kolejny blister zastanów się, czy w kwestii profilaktyki Twojego zdrowia w tym ochrony przed infekcjami układ moczowo-płciowego zrobiłaś wszystko, co w twojej mocy.