Wakacje to ulubiony czas najmłodszych. Nie muszą się wtedy niczym przejmować i mogą w pełni korzystać z zabawy i swobody. Niestety, czas powrotu do szkoły nadchodzi zdecydowanie szybciej, niż można by się tego spodziewać. Jak pomóc dziecku wrócić do szkolnej rutyny po dwóch miesiącach wolnego? Poznaj porady na udany start w nowym roku szkolnym!
Dlaczego przygotowanie dziecka do powrotu do szkoły jest ważne?
Nie można ukryć, że podczas wakacji dzieci stają się bardziej beztroskie i swobodne niż kiedykolwiek wcześniej. Nie powinno to nikogo dziwić – czas wolny, piękna pogoda i liczne atrakcje sprawiają, że najmłodsi mogą każdego dnia spędzać czas na zabawach i ciekawych aktywnościach. Nie ma wątpliwości, że to zupełnie inna rutyna niż wtedy, gdy chodzą do szkoły. Muszą wówczas stosować się do zaleceń rodziców oraz nauczycieli, a do tego regularnie wykonywać obowiązki i zadania domowe. Jeśli przejście z wakacyjnego luzu do szkolnej rzeczywistości następuje nagle i za szybko, dziecko może się w niej zupełnie nie odnaleźć. Brak odpowiednio wcześnie wdrożonych przygotowań może skutkować tym, że na początku roku dziecko będzie miało kłopot z przyzwyczajeniem się do nowych zadań, nie będzie robiło tego, co od niego wymagane, a także gorzej będzie przyswajało wiedzę. Powrót do szkoły dla najmłodszych wiąże się z różnymi emocjami. Nie zawsze jest to zaciekawienie czy podekscytowanie. Często dzieci stresują się wizją powrócenia do szkolnych progów. Aby upewnić się, że powrót do szkoły przebiegnie dobrze, warto już wcześniej zadbać o odpowiednie przygotowanie dziecka. O czym należy szczególnie pamiętać?
Organizacja przygotowań do powrotu do szkoły
Z przygotowaniami do powrotu do szkoły nie należy czekać do ostatniego dnia wakacji. W interesie rodzica leży to, aby zająć się tym odpowiednio wcześnie. Jeśli posyłasz swoje dziecko do szkoły, powinieneś już w sierpniu zadbać o wdrożenie odpowiednich nawyków i zwyczajów. Można zacząć od wprowadzenia drobnych zmian w harmonogramie snu. Staraj się budzić dzieci trochę wcześniej, a wieczorem nie pozwalaj przesiadywać zbyt późno. Dzięki temu łatwiej przestawią się, gdy trzeba będzie wcześnie rano wstawać do szkoły. Warto też uczyć najmłodszych odpowiedzialności – czasem nawet małe zadania wystarczą, aby pokazać, że należy wywiązywać się ze swoich obowiązków. Mimo że wakacje to czas swobody, nie oznacza to, że maluch może zupełnie nic nie robić. Wymagaj na przykład regularnego sprzątania pokoju. W ten sposób, kiedy nadejdą pierwsze zadania domowe, dziecko będzie wiedziało, że musi je wykonać. Szybciej też dostosuje się do zasad wprowadzanych przez nauczyciela w szkole.
Wraz z końcem wakacji dobrze też wnieść zmiany w diecie swoich najmłodszych. Staraj się zadbać o regularność posiłków. Przyrządzając jedzenie, koniecznie postaw na potrawy bogate w składniki odżywcze, które zapewnią siłę i energię, a do tego sprawią, że maluch będzie się prawidłowo rozwijać. Trzeba ponadto pamiętać o tym, że w wakacyjny kalendarz należy koniecznie wpisać zakupy szkolnej wyprawki. Warto wybrać się na nie wcześniej, aby pociecha miała szeroki wybór spośród rzeczy takich jak zeszyty, segregatory czy artykuły piśmiennicze.
Wsparcie emocjonalne dla dziecka przed rozpoczęciem roku szkolnego
Trzeba mieć na uwadze to, że powrót do szkoły wiąże się nie tylko z końcem wakacji i zmianą nawyków czy przyszykowaniem szkolnej wyprawki, ale i doświadczaniem różnych emocji. Tak jak zostało wspomniane wcześniej, nie wszystkie z nich muszą być pozytywne. Nierzadko dzieci odczuwają lęk przed szkołą – myśl o ponownym podjęciu nauki budzi w nich stres. W zmniejszeniu tych negatywnych uczuć mogą pomóc rodzice. Ich podejście odgrywa niezwykle istotną rolę. Jeśli któryś z nich przedstawia szkołę w ciemnych barwach, podkreślając jedynie negatywne aspekty, takie jak konieczność nauki czy nowe obowiązki, nic dziwnego, że dziecko może zacząć czuć się nieswojo. Nakładanie presji czy brak zrozumienia może być dla najmłodszego niezwykle przykre, zwłaszcza jeśli nie potrafi radzić sobie z trudnymi emocjami.
Zamiast mówić, że dziecko musi iść do szkoły i będzie miało tam ciężko, powinieneś skupić się na pozytywach, wspominając o ponownym spotkaniu się z kolegami czy okazją do dowiedzenia się czegoś nowego. Nie ma wątpliwości, że takie wiadomości sprawią, że dziecko zacznie postrzegać powrót do szkoły w bardziej optymistycznych barwach. Poświęć czas na rozmowę z dzieckiem. Buduj w nim zainteresowanie i chęć powrotu do szkoły. Daj mu pewność, że w razie problemów zawsze będzie mogło do Ciebie przyjść po poradę. Ta świadomość będzie dla niego bardzo ważna.
Co trzeba kupić na powrót do szkoły?
Wyprawka szkolna to istotna część powrotu do szkoły, za którą dzieci szczególnie przepadają. Mogą dopasować zeszyty czy teczki i wybrać przedmioty w ulubionych wzorach, czy kolorach. Ilość artykułów szkolnych w sklepach może być jednak przytłaczająca. Aby się w tym nie pogubić, warto przygotować sobie listę zakupów. Miej na uwadze to, do jakiej klasy idzie Twoja pociecha – dzieci w klasach 1-3 często nie potrzebują tyle dodatkowych przedmiotów, co uczniowie wyższych klas. Jednym z najważniejszych elementów jest oczywiście plecak. To podstawowa część wyposażenia, która powinna być dobrze dopasowana do dziecka. Nieodpowiedni plecak, który jest zbyt ciężki i źle dobrany, może przyczynić się do bólu kręgosłupa i mięśni, a nawet wytworzenia wad postawy. Postaw na taki tornister, który jest solidny, posiada możliwość regulowania pasków, a do tego umożliwia symetryczne ułożenie niezbędnych rzeczy. Nie zapomnij o tym, aby pokazać dziecku, jak prawidłowo go nosić – czyli na dwóch ramionach. Ostrzeż go też przed tym, że nie powinien pakować do niego za dużo. Jest wiele innych rzeczy, które w szkole okazują się niezbędne. Bez wątpienia przyda się specjalne pudełko na śniadanie, w którym zmieszczą się przekąski. Należy również pomyśleć o stroju na WF – musi być to coś wygodnego, co zapewni komfort i swobodę ruchów. W wielu szkołach wymagane jest ponadto zmienianie obuwia – tenisówki dostosowane do chodzenia po korytarzach też trzeba dopisać do listy zakupów.
Gładkie przejście z wakacji do szkolnej rutyny jest jak najbardziej możliwe. Potrzebne będzie jednak odpowiednie przygotowanie i wsparcie emocjonalne, które pomogą dziecku szybko odnaleźć się w nowej sytuacji. Nie ma wątpliwości, że jeśli rodzic o to zadba, może być spokojny, że jego pociecha dobrze rozpocznie rok szkolny!