Okresowe badania krwi są bardzo ważne. Dzięki nim możemy szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości i choroby, które nie dają innych objawów. To także podstawowa informacja o stanie zdrowia. Co takiego wykrywa morfologia? Co ile robić badania?
Badania krwi – co pokazują?
Morfologia to badanie diagnostyczne, ogólne badanie krwi. Daje podglądowe informacje o krwinkach czerwonych i białych, a także o płytkach krwi. Na podstawie analizy jakościowej i ilościowej można ocenić, czy organizm funkcjonuje prawidłowy, czy np. nie zmaga się z jakąś infekcją.
Zależnie od wyników różne badanie może dostarczyć różnych informacji. Np. białe krwinki odpowiadają za ochronę organizmu przed infekcjami. Jeśli jest ich za mało, lekarz może wnioskować, że pacjent zmaga się z jakimś stanem zapalnym. Z kolei niepokojąco wysoki poziom białych krwinek może wskazywać na choroby nowotworowe. Analogicznie analizę przeprowadza się na podstawie jakości i ilości krwinek czerwonych oraz hemoglobiny, czyli barwnika czerwonych krwinek. Morfologia uwzględnia także stan trombocytów (płytek krwi).
Jak czytać badania krwi?
Badania należy interpretować wspólnie z lekarzem. Pewną wskazówką dla pacjenta mogą być jednak napisane na wynikach morfologii normy. Jeśli któryś z parametrów jest za nisko lub za wysoko, może to świadczyć o tym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.
Gdzie robić morfologię?
Morfologię można wykonać w każdej placówce medycznej, w której znajduje się laboratorium. Mogą to być zarówno badania na NFZ, jak i komercyjne.
Na szczególnej uwadze warto mieć te placówki, w których znajduje się nowoczesny, dokładny sprzęt. Z tego powodu dobrze jest wcześniej zorientować się, czym charakteryzują się poszczególne laboratoria. Wystarczy wyszukać hasło badania krwi Łódź (lub inna miejscowość), aby porównać ofertę różnych placówek. Jeśli na stronie internetowej brakuje informacji o usługach, warto nawiązać kontakt telefoniczny.
Co ile robić badania krwi?
Badania ogólne warto wykonywać raz w roku, aby zachować profilaktykę. Natomiast poszczególne, specjalistyczne badania krwi trzeba wykonywać tak często, jak zaleca to lekarz. Np. w przypadku chorób tarczycy kontrola TSH jest kluczowa podczas doboru dawki leków, więc pacjenci z tymi problemami muszą badać się nawet cztery razy w roku. Nie ma więc jednej częstotliwości dobrej dla każdego, bo wszystko zależy od stanu zdrowia.
Warto też podkreślić, że nie wszystkie rodzaje badań krwi są refundowane przez NFZ. Za niektóre, zwłaszcza te specjalistyczne, trzeba dodatkowo zapłacić.
Artykuł sponsorowany