Karnet na basen, siłownię, świeże sałatki zamiast fast food’ów, rzucenie palenia… Zdrowy tryb życia jest w modzie. Coraz więcej ludzi zaczyna myśleć o swoim organizmie i poprawieniu kondycji. Jednak rozsądek w tej mierze nie może kończyć się jedynie na zmianie stylu życia. Na szczęście coraz częściej zdajemy sobie z tego sprawę. Zwracamy się o pomoc do specjalistów i regularnie odwiedzamy laboratorium medyczne.
Zarówno wśród ludzi młodych, jak i seniorów, wzrasta świadomość prozdrowotna. Coraz większa liczba osób może poszczycić się wykonywaniem regularnych, podstawowych badań laboratoryjnych. Wizyta w laboratorium medycznym to już nie tylko obowiązek, ale świadomy wybór i dowód troski o własne zdrowie.
Moda na wyjście do… laboratorium
Systematyczne badania laboratoryjne, będące wyrazem świadomości zdrowotnej Polaków dotarły do nas z zachodu wraz z innymi wzorcami, często nie mającymi nic wspólnego ze zdrowiem. Najlepszym dowodem na rzetelność działań w tej materii jest rozwój dietetyki, biotechnologii, analityki medycznej czy w końcu promocja zdrowia publicznego. W związku z rosnącym zainteresowaniem wiele placówek medycznych zaczęło oferować swoim pacjentom pakiety badań laboratoryjnych, z których można skorzystać bez konieczności konsultowania panelu badań z lekarzem. Tak więc od ręki można wykonać badania w specjalnie przygotowanych zestawach. Pakiety w zależności od potrzeb pacjenta zawierają szereg badań niezbędnych do zdiagnozowania niektórych groźnych chorób. Pakiety takie jak hematologiczny, biochemiczny wątrobowy i nerkowy, hormonalny, immunologiczny, bakteriologiczny czy markery nowotworowe to najpopularniejsze z szeregu dostępnych badań.
– Posiadamy wykwalifikowanych, doświadczonych analityków medycznych, którzy dbają o to, żeby badania zostały wykonane skrupulatnie, a wyniki były jak najszybciej dostępne dla pacjenta – mówi doktor Agnieszka Bujnowska, kierownik przychodni szpitala Med Polonia. – Zauważamy, że coraz większa liczba pacjentów, bez względu na samopoczucie, decyduje się na regularne, najczęściej raz w roku, wykonywanie podstawowych badań, szczególnie krwi i moczu.
Zdrów jak ryba…
Te słowa ma nadzieję usłyszeć każdy, kto oczekuje wyników swoich badań. Szansa na potwierdzenie dobrego stanu naszego zdrowia wzrasta, jeśli przystępujemy do badań profilaktycznych regularnie. Pozwalają one na szybkie zdiagnozowanie ewentualnego schorzenia i zapobiegnięcie rozwojowi choroby. Trafna diagnoza może uchronić nas przed poważną chorobą i wyeliminować ją już na początku.
– Systematyczne badania to przede wszystkim gwarancja dobrego stanu zdrowia – mówi doktor Agnieszka Bujnowska. – Z wynikami badań należy udać się do lekarza rodzinnego lub internisty. Dopiero konfrontacja wyników badań laboratoryjnych, dokładnego wywiadu i badanie lekarskie pozwalają integralnie ocenić stan zdrowia i ewentualną konieczność konsultacji specjalistycznych.
Każdy z nas jest świadom, że im szybsze rozpoznanie choroby i podjęcie skutecznego leczenia, tym większe szanse na pełne zdrowie. Warto więc wcześniej pomyśleć o profilaktyce zdrowotnej. Jest to znacznie prostsze, szybsze i tańsze niż leczenie już zaawansowanych objawów chorobowych.
U większości ludzi myśl o pobieraniu krwi budzi lęk. Ale pomyślmy o sezonie wiosenno-letnim, czekających nas wyjazdach wakacyjnych, zwiększonej aktywności ruchowej. Warto już teraz wybrać się do laboratorium i tym samym mieć pewność, że nic nie pokrzyżuje naszych planów. Niech moda na zdrowie stanie się głównym trendem w tym i każdym następnym sezonie.
info. i foto.: materiały prasowe