Powracający katar, częste bóle głowy oraz zaburzone powonienie to typowe objawy przewlekłego zapalenia zatok. Coraz częściej stosowaną metodą leczenia jest balonoplastyka zatok – najnowsza technika, która umożliwia skuteczne pozbycie się problemu.
Na czym polega balonikowanie zatok?
Osoby cierpiące na chroniczne zapalenie zatok przez lata zmagają się z katarem i bólem głowy, trudnościami z oddychaniem czy częściową utratą węchu. Przyczyną niedrożności może być nieprawidłowa budowa nosa, ale także katar towarzyszący silnej alergii lub przeziębieniu. W wyniku zapalenia błony śluzowej dochodzi do zablokowania ujścia zatok, co uniemożliwia naturalny drenaż śluzówki. Dolegliwość bywa szczególnie uciążliwa zimą z uwagi na częstsze występowanie infekcji górnych dróg oddechowych. Innowacyjną metodą leczenia jest balonoplastyka zatok. – Mało inwazyjny zabieg polega na udrożnieniu zakażonej zatoki poprzez wprowadzenie do nozdrzy giętkiego cewnika zakończonego malutkim balonem. Jego powolne pompowanie do średnicy 5-7 mm powoduje niewielkie zmiany w strukturze ujścia i trwałe rozszerzenie. Po zakończeniu procesu cewnik jest usuwany z nozdrzy – mówi Urszula Sztwiertnia, specjalista z firmy SHAR-POL, dystrybutora narzędzi do balonoplastyki zatok w Polsce.
Zalety balonoplastyki zatok
Technika nazywana również balonikowaniem pozwala na przywrócenie prawidłowego przepływu powietrza i właściwej pracy zatok. Jej największą zaletą, w porównaniu do innych metod, jest niewielka inwazyjność, a przy tym wysoka skuteczność. Leczenie farmakologiczne w niektórych przypadkach okazuje się niewystarczające. Z kolei konwencjonalne zabiegi wiążą się z chirurgicznym usunięciem fragmentów śluzówki, co niesie za sobą większe ryzyko wystąpienia krwawień i dłuższy okres rekonwalescencji. Jak zapewnia konsultant medyczny z firmy SHAR-POL: Balonoplastyka zatok charakteryzuje się dużym bezpieczeństwem, jak również szybkimi efektami – już na drugi dzień po zabiegu odczuwalna jest poprawa, zanikają również najbardziej uciążliwe dolegliwości.
Charakterystyka zabiegu
Technikę poszerzania ujścia zatok balonem stosuje się w Polsce od kilku lat w wybranych klinikach i centrach medycznych. Zabieg wykonywany jest przez wykwalifikowanych chirurgów otolaryngologów. Cała procedura trwa nie więcej niż dwie godziny. Aby uzyskać zamierzone efekty, wystarczy jednorazowa procedura. Z uwagi na najmniejszy stopień inwazyjności spośród wszystkich dostępnych metod balonoplastyka zatok przeprowadzana jest również u dzieci.
info.:Agencja Royal Brand PR