AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA – jest istotna w przypadku, kiedy chcemy się cieszyć pełnią zdrowia i udanym wypoczynkiem w nocy. Zmęczenie fizyczne korzystnie wpływa na sen, ale nie możemy pozwalać sobie na zbyt duży wysiłek fizyczny na mniej niż trzy godziny przed snem.
Inną przyczyną bezsenności mogą być ZMIANY POZIOMU HORMONÓW. Wahania poziomu hormonów mają duży wpływ na jakość snu, jednak najbardziej narażone na problemy ze snem są kobiety w czasie cyklu miesiączkowego, ciąży, w okresie poporodowym i podczas klimakterium.
Także ZAŻYWANIE LEKÓW może mieć wpływ na jakoś naszego snu. Głównie chodzi o leki odchudzające, środki hormonalne, które najlepiej zażywać rano. Warto w tym miejscu przypomnieć, że „Leki to nie cukierki, zażywanie ich wcale nie jest nieszkodliwe” – dr Belleville, profesor na UniversiteLaval w Kanadzie.
I na koniec zdaje się oczywiste, ale OBFITE POSIŁKI znacząco „odbijają się” na nasze wyspanie czy raczej nie-wyspanie. Bezwzględnie unikamy białego pieczywa i mięsa! Również niewielkie ilości kawy, herbaty, alkoholu nie są wskazane na krótko przed snem. Alkohol sprzyja senności, ale na krótki czas. Po przebudzeniu będziemy mieli problem z ponownym zaśnięciem.
To jednak zaburzenia psychiczne: stany depresyjne, psychozy, zaburzenia lękowe i zaburzenia osobowości są najczęstszymi przyczynami bezsenności.
Zanim położysz się do łóżka – zadbaj o nastrój. Wyłącz główne światło, wyłącz sprzęty. W ten sposób przygotujesz mózg do fazy snu. Pamiętaj, że optymalna temperatura dla dobrego snu to 18 – 20 st. C. Jak ognia unikaj tłustego jedzenia na chwilę przed snem!