Niektórzy do dziś uważają, że bidet to zbędny luksus, który tylko zabiera miejsce w łazience. Jednak coraz więcej osób nie wyobraża sobie funkcjonowania, bez tego elementu, ułatwiającego zwykłą, codzienną higienę.
Czasem rzeczywiście trudno jest wygospodarować miejsce w łazience, aby zmontować bidet. Polskie budownictwo, to z reguły niewielkie pomieszczenia i czasami trzeba nieźle się nagimnastykować, aby zmieścić niezbędne sprzęty, a co dopiero bidet. Jednak coraz częściej nie ma problemu z jego zamontowaniem, a domownicy szybko przyzwyczajają się „do lepszego” i nie potrafią już zrozumieć tych, którzy nadal mają tego typu dylematy.
Bidet i bateria bidetowa
Zanim kupisz taki sprzęt, zastanów się, czy rzeczywiście w Twojej łazience jest miejsce na niego. Aby można swobodnie korzystać z niego, po obu stronach musi być przynajmniej 30-35 cm przestrzeni, aby można było swobodnie stanąć. Do wyboru są dwa podstawowe rodzaje bidetów: stojące i podwieszane, a montuje się je najczęściej tuż obok toalety.
Najlepiej jest kupować bidety w komplecie z miską ustępową, tak aby oba elementy pochodziły z tej samej linii konkretnego producenta. Wówczas będą oczywiście idealnie do siebie pasować zarówno formą i kształtem, jak i kolorem. Jeśli w łazience znajduje się już toaleta, a chcesz zamontować jeszcze dodatkowy sprzęt, dobierz go starannie, tak aby był jak najbardziej podobny do miski ustępowej. W łazience źle wyglądają elementy zupełnie niedobrane do siebie.
Podobnie rzecz się ma z bateriami bidetowymi, które w zasadzie przypominają te umywalkowe. Różnica polega na innej, ruchomej końcówce wylewki, dzięki której można kierować strumień w dowolnym kierunku. Tu podobnie jak w przypadku ceramiki, warto wybierać baterię bidetową i umywalkową z tej samej rodziny.
Zdecydowanie też lepiej sprawdza się bidetowa bateria jednouchwytowa, niż ta, gdzie osobno trzeba ustawiać strumień ciepłej i zimnej wody. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że im prostszy model baterii, bez zbędnych ozdób, załamań i faktur, tym łatwiej go utrzymać w czystości.
Po gładkich modelach baterii woda po prostu spływa, nie pozostawiając żadnych kropli na powierzchni, a dzięki temu nie ma po niej żadnych brzydkich śladów. Kupując baterię warto też zadbać o to, aby zawierała ona perlator, który napowietrza wodę, co sprawia, że strumień wody wydaje się znacznie silniejszy. Dzięki temu wystarczy lekko odkręcić wodę, co zmniejsza jej zużycie, a tym samym rachunki za wodę będą niższe.
Bidet i elementy ułatwiające korzystanie z niego
Osoby korzystające z takiego sprzętu powinny mieć zapewniony w zasięgu ręki dostęp do mydła. Zdecydowanie nie polecamy żadnych uchwytów na klasyczną, mydlaną kostkę. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się pojemnik z mydłem w płynie.
Najlepiej zdają egzamin te pojemniki, które posiadają specjalną pompkę. To rozwiązanie jest bardziej higieniczne, szczególnie tam, gdzie z urządzenia korzysta kilka osób. Dobrym rozwiązaniem jest też umieszczenie w bezpośrednim sąsiedztwie stojaków na papier toaletowy lub ręczniki.
W łazienkach, które jednak nie zmieszczą się bidety, warto zamontować specjalną baterię umywalkową z małą rączką natryskową. Funkcję muszli bidetowej pełni wówczas zwykła toaleta.
Bidety są coraz częściej montowane w domowych łazienkach. Co roku rośnie „zapotrzebowanie na higienę” i wszyscy, którzy decydują się na nowy element w swoich łazienkach, bardzo szybko nie wyobrażają sobie życia bez niego.