Bób, zaliczany do roślin strączkowych, ma walory smakowe oraz właściwości odżywcze i lecznicze. Wpływa pozytywnie na kondycję organizmu – dostarcza mu cennych witamin i soli mineralnych. Wyróżniamy jego 4 właściwości zdrowotne.
NISKOKALORYCZNY
100 g bobu ma 110 kcal. Dodatkowo ma niewielką ilość tłuszczu i błonnik, a dzięki czemu poprawia trawienie i przedłuża uczucie sytości na dłużej. Dlatego jest najlepszym warzywem dla osób, które dbają o swoją sylwetkę lub będących na diecie odchudzającej. Zaleca się go w problemach trawiennych, np. mdłościach.
ODŻYWCZY
Chociaż niskokaloryczny jest bardzo pożywny. Zawiera wapń, żelazo, magnez, cynk, potas, sód i fosfor oraz witaminy: A, C i z grupy B. Jest również bogatym źródłem białka, więc jest doskonałą alternatywą dla mięsa w potrawach wegetariańskich. 100 g ugotowanego bobu ma 7,6 g białka.
LECZNICZY
Pomaga w zapobieganiu i leczeniu różnych chorób, np. układu krążenia, bo reguluje ciśnienie krwi i obniża poziom „złego” cholesterolu. Może też sprzyjać leczeniu anemii, ponieważ jest źródłem żelaza i kwasu foliowego, niezbędnych w produkcji czerwonych krwinek. Zapobiega także zakwaszeniu organizmu i wykazuje właściwości antynowotworowe, a więc zmniejsza ryzyko raka jelita grubego oraz nadciśnieniu. Polecany jest kobietom w ciąży, ponieważ ma w sobie kwas foliowy i żelazo.
ANTYSTRESOWY
Możemy go jeść na dobry nastrój, bo zawiera magnez o właściwościach antydepresyjnych. Wpływa także pozytywnie na układ nerwowy dzięki obecności witamin z grupy B.