Callanetics. Brzmi ciekawie, ale co to takiego? Jest to metoda ćwiczeń opracowana przez Callan Pickney w latach osiemdziesiątych. Callan Pickney miała zaokrąglone plecy i wykoślawione nogi, co skutecznie skorygowała, wykorzystując swoją metodę.
Niedługo potem, jej metoda aktywności zyskała grono zagorzałych zwolenników, które za sprawą nagrań rozprzestrzeniło się niemal na cały świat. Tym sposobem Callenetics stał się jedną z najpopularniejszych form aktywności na świecie, a do dziś jest numerem 1 wśród powstałych kiedykolwiek wcześniej i później nagrań fitness w USA i Wielkiej Brytanii.
Trening Callanetics obejmuje intensywne ćwiczenia ramion, brzucha, pośladków, pleców i nóg. Ta metoda nie tylko ujędrnia, usprawnia i wzmacnia mięśnie, ale także umożliwia korygowanie wad postawy. Oprócz tego, tak jak każda aktywność fizyczna, ćwiczenia Callanetics poprawiają ogólną kondycję. Callan obiecuje rezultaty w 2 tygodnie. Czy to możliwe? W tym przypadku nie jest to niespełniona obietnica. W ciągu dwóch tygodni codziennego treningu, faktycznie możemy pięknie wyrzeźbić ciało. Wyraźnie będziemy mogły zaobserwować wysmuklenie nóg, podniesienie pośladków, spłaszczenie brzucha oraz ładną rzeźbę ramion. W internecie znaleźć możemy setki obrazków kobiet pokazujących swoje ciało przed i po ćwiczeniach.
Zajęcia obejmujące ćwiczenia Callanetics są na tyle intensywne, że jedna godzina spędzona z tymi ćwiczeniami, jest porównywalna z kilku godzinną gimnastyką, albo nawet z 20-godzinnym aerobikiem. Poszczególne ćwiczenia Callanetics obejmują wykonywanie krótkich, ale przy tym dynamicznych powtórzeń. Jeśli ćwiczenia mają służyć odchudzaniu, powinny być wykonywane minimum dwa razy w tygodniu, przy czym sam trening każdorazowo musi trwać godzinę.
Pomimo wszystkich zalet Callaneticsu i niezbyt trudnych zasad jego trenowania, dziś rzadko słyszy się o tym, aby takie zajęcia były prowadzone w klubach fitness lub aby ktoś praktykował je samodzielnie w domu. Ba! Trudno nawet o instruktażowe filmy DVD z całymi treningami, chociaż niedługie ich fragmenty można znaleźć opublikowane w internecie. Dlaczego więc, skoro jest tak efektywny i zdrowy, Callanetics jest dziś również tak niedoceniany? Niestety dlatego, że dla dzisiejszych kobiet może wydawać się nudny i monotonny. Trenerzy fitnessu tłumaczą ten fakt tym, że w latach kiedy pojawiła się owa metoda, nie było aż tylu atrakcji fitnesowych jak zumba czy „fit to fly” – trening ten nie był więc wtedy absolutnie nudny. Szkoda, że niewiele się już o nim mówi, ale warto samej poszperać nieco głębiej i spróbować w domu. Być może za 2 tygodnie będziesz wdzięczna Callan Pickney za jej wysiłek.