Co i kiedy zjeść, żeby trening był najskuteczniejszy, a ćwiczący nie zmęczył się przedwcześnie? Oto kilka wskazówek.
Podczas treningu przyspieszają różne procesy zachodzące w organizmie człowieka, przez co znacząco wzrasta zapotrzebowanie na energię. Dlatego przed treningiem warto zjeść posiłek bogaty w węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym. Najlepszymi źródłami tychże składników są produkty zbożowe (makarony, pieczywo, kasze) a także warzywa i nasiona roślin strączkowych. Równie istotnym składnikiem, który należy dostarczyć organizmowi przed wysiłkiem fizycznym jest białko – główny budulec tkanki mięśniowej. Białko najlepiej czerpać z chudych produktów mlecznych, chudego mięsa i ryb.
A czego unikać? Przed treningiem warto zrezygnować ze smażonych, ciężkich potraw oraz produktów wzdymających.
Ważna jest również pora ostatniego posiłku przed planowanym wysiłkiem (najlepiej 1-2 godziny przed). Nie należy ćwiczyć z pełnym żołądkiem – trening nie będzie wówczas przyjemnością, a zmęczenie dopadnie nas wcześniej niż zwykle.
Oto kilka propozycji posiłku na 2 godziny przed treningiem:
- jogurt z owocami
- owsianka
- kanapka z ciemnym pieczywem i pieczonym indykiem
- jajecznica
Jeśli tuż przed treningiem dopadnie Cię głód, koniecznie coś przegryź. Odchodzi się od przekonania, że trening na „głodniaka” jest najefektywniejszy. Nie zaleca się wysiłku fizycznego jeszcze przed śniadaniem, gdyż mogłoby to być niebezpieczne dla zdrowia. Na pół godziny przed ćwiczeniami możesz sięgnąć po produkty zawierające węglowodany proste np. banana lub jakiś inny owoc albo szklankę soku owocowego.