Wszyscy zgodzą się ze stwierdzeniem, że ciąża jest dla kobiety szczególnym czasem. Jest ona bowiem zobowiązana do tego, by dbać o zdrowie nie jednej, a dwóch osób – siebie i maluszka rosnącego pod sercem. Jedną z zasad, których powinna przestrzegać każda przyszła mama jest zbilansowana dieta. Co jeść, a czego nie? Wyjaśniamy.
Co jeść w ciąży?
Dieta w ciąży ma duży wpływ na samopoczucie przyszłej mamy oraz prawidłowy rozwój jej pociechy. Co zatem warto wprowadzić do swojego codziennego jadłospisu?
- Owoce i warzywa to niezbędna porcja witamin i minerałów, których przyszła mama potrzebuje naprawdę dużo. Zapotrzebowanie na nie jest bowiem dużo większe niż przed ciążą, szczególnie w drugim i w trzecim trymestrze.
- Mięso i ryby to dwie grupy produktów żywnościowych, które dostarczają niezbędnej ilości żelaza. Jest to pierwiastek, na który zapotrzebowanie wzrasta w ciąży dwukrotnie, dlatego wegetarianki powinny zadbać o dostarczenie go z innych źródeł niż wspomniane produkty.
- Nabiał (w szczególności jogurt, kefir i mleko) to zdecydowanie najlepsze źródło wapnia, czyli budulca zapewniającego prawidłowy rozwój kości dziecka.
- Węglowodany powinny być być podstawą diety przyszłej mamy. Warto jednak zwrócić uwagę na ich źródło – najlepiej, gdy pochodzą z produktów z pełnego przemiału, na przykład z kaszy, płatków owsianych, czy chleba razowego.
- Cukry proste – glukoza w nich zawarta jest potrzebna rozwijającemu się dziecku. To dobra informacja dla wielu przyszłych mam, które starały się za wszelką cenę wyeliminować słodycze z diety. Niepotrzebnie – jeśli organizm się ich domaga, warto go posłuchać.
Jedzenie w ciąży – kilka najważniejszych zasad
Jednym z popularniejszych powiedzeń dotyczących jedzenia w ciąży jest to, które podkreśla, że kobieta ciężarna powinna jeść za dwoje. To nieprawda – zapotrzebowanie kaloryczne kobiet w ciąży wzrasta, ale nie aż dwukrotnie. W pierwszym trymestrze powinno się spożywać około 100 kalorii więcej, w drugim – o 300, a w trzecim o około 450-500 kalorii więcej. Co ważne, dieta powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze: dobrej jakości produkty białkowe, węglowodany złożone, tłuszcze nienasycone, a także składniki mineralne i witaminy. Produkty przed spożyciem powinny być dokładnie umyte, a kwas foliowy – suplementowany. Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście również kwestia płynów – należy wypijać od dwóch do trzech litrów dziennie.
Produkty niedozwolone w ciąży
Niestety, lista produktów zakazanych również istnieje i należy jej bardzo skrupulatnie przestrzegać. Znajduje się na niej przede wszystkim alkohol – nawet niewielkie spożycie bardzo źle wpływa na rozwój płodu i sprzyja powstawaniu wad płodowych. Niewskazane jest również spożywanie surowych: ryb, mięsa, jaj oraz serów. Na czas ciąży należy zapomnieć również o aloesie, który w normalnych warunkach jest wskazany, ale u kobiet ciężarnych może doprowadzić do przedwczesnych skurczów macicy. Nie poleca się również picia kawy, czy mocnej herbaty, a także spożywania wątróbki.
Dieta w ciąży nie jest aż tak restrykcyjna, jak mogłoby się wydawać. W przypadku większości ciężarnych wystarczą drobne ograniczenia oraz regularne spożywanie posiłków. Warto mieć jednak na uwadze, iż każdy przypadek jest indywidualny, dlatego podstawowym źródłem informacji dla przyszłych mam powinien być lekarz prowadzący ciążę oraz dietetyk.