Kobiety w ciąży często martwią się o nadmierny przyrost masy ciała bojąc się, że nie wrócą do wagi i sylwetki sprzed ciąży. Należy wiedzieć, że przyrost masy ciała jest niezbędny do prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju dziecka. Zarówno zbyt mały jak i zbyt duży może powodować problemy zdrowotne matki i dziecka.
Prawidłowy wzrost masy ciała w ciąży zależy od wagi kobiety przed ciążą. Panie o prawidłowej masie ciała (BMI od 19 do 24,9) powinny przybrać nie więcej niż 16 kg, panie z niedowagą mogą przytyć więcej (nawet do 18 kg), a te z nadwagą i otyłością odpowiednio mniej.
Należy pamiętać, że ciało kobiety w ciągu tych wyjątkowych 9 miesięcy zmienia się pod wieloma względami. Na przyrost masy ciała, oprócz masy dziecka i dodatkowej tkanki tłuszczowej matki, składa się wiele składowych tj. masa powiększonych piersi i macicy, płynu owodniowego, łożyska, czy dodatkowej objętości krwi i płynów ustrojowych. Po porodzie wielkość i masa narządów stopniowo wraca do normy.
Dodatkowa tkanka tłuszczowa to zapas na okres karmienia piersią magazynowany już w okresie ciąży. Dlatego, mamom karmiącym znacznie łatwiej jest zrzucić niechciane kilogramy po ciąży.