Ciąża nie musi oznaczać bezczynności. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, możemy być wtedy aktywne. Musimy jednak dopasować aktywność do naszych możliwości oraz nie przeciążać organizmu, który i tak pracuje na „wysokich obrotach”. Systematyczne ćwiczenia wpływają pozytywnie na matkę i dziecko.
DLA MATKI
Aktywność w czasie ciąży to lepsza praca dwóch ważnych układów: krążenia i oddechowego. To z kolei przekłada się na lepszą wydolność organizmu, która przydaje się w trakcie ciąży, gdy waga z miesiąca na miesiąc rośnie oraz podczas porodu, który jest dużym obciążeniem energetycznym dla organizmu (łatwiejszy poród, gdyż skraca się czas poszczególnych faz, a skurcze parte są mniej odczuwalne).
Będąc aktywne, wspomagamy również prawidłowy przebieg ciąży oraz zmniejszamy ryzyko przedwczesnego porodu albo przenoszonego oraz nieprawidłowego ułożenia się dziecka.
Poza tym zmniejszamy ryzyko występowania otyłości i rozstępów. Sport pomaga również w łagodzeniu dolegliwości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz poprawia nastrój przyszłej mamy, bo stymuluje wydzielanie hormonów szczęścia. Dzięki czemu kobieta jest pozytywnie nastawiona do życia. Aktywność pomaga także w szybszym powrocie do formy po urodzeniu dziecka.
DLA DZIECKA
Sport w ciąży wpływa również korzystnie na nowonarodzone dzieci. Zdecydowanie częściej osiągają one wysoką punktację w skali Apgar po urodzeniu, maja również lepiej rozwinięty wzrok i koordynację ruchową. Poza tym rzadziej chorują w okresie poporodowym – są więc bardziej odporne. Dotleniamy nie tylko siebie, ale też nasze dziecko. Dlatego ćwicząca mama to także zdrowe dziecko.