Licówki to nowoczesne i skuteczne rozwiązanie pozwalające np. zamaskować głębokie przebarwienia zęba albo zabezpieczyć pęknięte szkliwo. Niestety, zdarza się, że z upływem czasu licówki również ulegają przebarwieniom – może się tak stać np. na skutek picia dużych ilości kawy albo spożywania barwiących pokarmów. Wielu pacjentów zastanawia się wówczas, czy możliwe jest wybielanie licówek.
Z tekstu dowiesz się:
- czym są licówki i jakie są ich rodzaje,
- jakie są wskazania do stosowania u pacjentów licówek,
- czy licówki można wybielać.
Zdrowe, białe zęby dodają uroku i pewności siebie. Niestety, mało kto może się pochwalić naturalnie białymi zębami rodem z Hollywood, a dodatkowo zęby narażone są na działanie niekorzystnych czynników powodujących przebarwienia (picie dużych ilości kawy i herbaty, przyjmowanie niektórych leków) oraz rozmaite urazy, mogące negatywnie odbić się zarówno na estetyce, jak i funkcjonalności uzębienia. Czasami aby poprawić wygląd uśmiechu, nie wystarczy tylko wybielanie zębów – niekiedy potrzebne są rozwiązania z pogranicza stomatologii estetycznej, zachowawczej i protetyki, do których zalicza się licówki.
Licówki na zęby – co to za rozwiązanie?
Licówki na zęby to cienkie płatki specjalnych materiałów stomatologicznych, które cementuje się na przedniej powierzchni zęba, poprawiając zarówno jego estetykę, jak i funkcjonalność. We współczesnej stomatologii zastosowanie znajdują przede wszystkim:
- licówki kompozytowe – wykonane z materiałów kompozytowych, cechujące się wysoką trwałością i wytrzymałością mechaniczną,
- licówki porcelanowe – wykonane z porcelany z niewielką domieszką metalu, zapewniające bardzo dobre efekty estetyczne,
- licówki pełnoceramiczne – o najczystszym składzie (bez domieszki metalu), zapewniające najlepsze rezultaty estetyczne.
Wybór odpowiednich licówek zależy od potrzeb i oczekiwań, a także możliwości finansowych pacjenta.
Licówki na zęby – wskazania
Licówki to rozwiązanie z pogranicza stomatologii zachowawczej, estetycznej oraz protetyki. Mają one bardzo szerokie zastosowanie – zamocowane na przedniej powierzchni zęba pozwalają na:
- zamaskowanie nawet bardzo głębokich przebarwień,
- zabezpieczenie pęknięć szkliwa,
- odbudowę drobnych ukruszeń i ułamań zębów,
- zamaskowanie rozległych wypełnień,
- poprawę kształtu zębów,
- zredukowanie diastemy i szpar między zębami.
Wybielanie zębów a licówki
Po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia z zastosowaniem licówek stomatolog w taki sposób dobiera kolor kompozytu albo porcelany, by jak najlepiej pasował do odcienia naturalnych zębów pacjenta. Może również zaproponować wcześniejsze wybielanie zębów, tak aby móc dobrać jaśniejszy kolor materiału.
Licówki są ogólnie trwałym i skutecznym rozwiązaniem pozwalającym na uzyskanie bardzo dobrych efektów estetycznych, ale z biegiem czasu mogą one żółknąć i ulegać przebarwieniom, np. w wyniku picia dużych ilości kawy albo spożywania barwiących produktów. Są pacjenci, którzy rozważają wówczas wybielanie licówek, aby przywrócić estetyczną biel uśmiechu.
Niestety, nie jest możliwe wybielanie licówek porcelanowych ani wybielanie licówek kompozytowych. Stosowane w profesjonalnych zabiegach estetycznych środki wybielające, najczęściej na bazie nadtlenku wodoru, działają jedynie na naturalne tkanki zębów, a nie na materiały stomatologiczne. Podobnie jest ze środkami do domowego wybielania, takimi jak pasty albo paski wybielające. Na licówki niestety tego typu metody nie zadziałają.
W takim razie co zrobić jeśli po pewnym czasie licówki tracą estetyczny wygląd? W usunięciu osadów na pewno pomogą profesjonalna higienizacja i zabieg piaskowania. Jeśli przebarwienia są jednak głębsze, lekarz najprawdopodobniej zaleci wymianę licówek na nowe.
Artykuł sponsorowany