Większość inwestorów wybiera drzwi wewnętrzne rozwierane. Urządzając lub remontując mieszkanie bądź dom warto jednak rozważyć również możliwość zamontowania drzwi przesuwnych. Jakie są ich wady oraz zalety i w jakich pomieszczeniach sprawdzają się najlepiej?
Plusy przesuwnych drzwi wewnętrznych w domu
Drzwi przesuwne doskonale sprawdzają się w małych mieszkaniach. Zajmują niewiele miejsca, dlatego chętnie wykorzystuje się je np. na poddaszach, w garderobach czy w szafach wnękowych. Oczywiście doskonale spełnią swoje zadanie także w bardziej przestronnych wnętrzach.
Rozwierane drzwi wewnętrzne mogą powodować, że ich skrzydła po otwarciu będą o siebie zaczepiać lub też blokować się z drzwiami zewnętrznymi w małym przedpokoju. Modele przesuwne pozwalają ten problem całkowicie wyeliminować. Brak progów oraz możliwość łatwego przesuwania skrzydła sprawia z kolei, że jest to dobry wybór do domu osoby niepełnosprawnej, zwłaszcza jeśli porusza się ona na wózku inwalidzkim.
Wymieniając zalety drzwi przesuwnych nie można zapomnieć o ich funkcjonalności. Odpowiednio dobrany model może działać jak ścianka działowa pozwalająca oddzielić kuchnię od salonu czy też sypialnię od pokoju dziennego.
Czy drzwi przesuwne mają wady?
Wybierając drzwi przesuwne do mieszkania, trzeba liczyć się z tym, że modele zachodzące na ścianę mogą utrudniać swobodną aranżację wnętrza. Aby działały sprawnie i poruszały się swobodnie, konieczne jest pozostawienie pustej ściany, na której je zamontowano, lub też odsunięcie od niej mebli na ok. 10 cm. Powieszenie obrazów, plakatów czy innych dekoracji na ścianie również nie będzie w takiej sytuacji możliwe.
Wśród wad drzwi przesuwnych można wymienić także ich gorszą niż w przypadku klasycznych modeli rozwieranych izolację akustyczną. Ponieważ nie przylegają one szczelnie do ściany, siłą rzeczy przepuszczają więcej dźwięków.
Naścienne czy chowane w ścianie?
Wśród drzwi przesuwnych wymienić można dwa rodzaje ze względu na sposób ich montażu – naścienne oraz chowane w ścianie. Pierwsze z wymienionych mają prowadnice instalowane na ścianie nad otworem drzwiowym bądź w suficie. Samo skrzydło przesuwa się zaś wzdłuż ściany na specjalnych wózkach, a dla bardziej estetycznego efektu mechanizm zasłaniają maskownice.
W przypadku drzwi przesuwnych chowanych w ścianie konieczne jest wcześniejsze przygotowanie w niej specjalnej kasety, która zmieści całe skrzydło. Może ona być wykonana z płyt gipsowo-kartonowych. Zaletą tego rozwiązania jest większa swoboda jeśli chodzi o aranżację wnętrza, bo przy ścianie skrywającej skrzydło można ustawić meble.
Drzwi przesuwne – z jakiego materiału?
Inwestorzy planujący zakup drzwi przesuwnych do domu mają duży wybór modeli wykonanych z różnych materiałów. Zależnie od przeznaczonego na ten cel budżetu czy też aranżacji samego wnętrza można więc zdecydować się na skrzydła wykonane z drewna, płyt wiórowych lub sklejki bądź też ze szkła.
Drewniane drzwi przesuwne doskonale sprawdzą się zarówno w aranżacjach klasycznych i rustykalnych, jak i tych nowoczesnych czy industrialnych – wystarczy tylko wybrać odpowiedni wzór. Nieco tańszym rozwiązaniem są modele wykonane z materiałów drewnopodobnych. Oczywiście warto podczas zakupów zdecydować się na produkty tego typu wysokiej jakości i wykonane z dbałością o każdy szczegół, aby mieć pewność, że posłużą długi czas bez awarii i bez utraty estetycznego wyglądu.
Szklane drzwi przesuwne to z kolei świetne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest doświetlenie wnętrza. Ta kategoria drzwi obejmuje wiele wzorów do wyboru. Oprócz modeli wykonanych z przejrzystego szkła dostępne są również skrzydła piaskowane na całej powierzchni lub też w dekoracyjne wzory. Warto przy tym zaznaczyć, że szklane drzwi przesuwne są bezpieczne w użytkowaniu. Wykonuje się je z hartowanego lub klejonego szkła, dzięki czemu są trwalsze. W razie ich stłuczenia rozpadają się na kawałki o tępych krawędziach (szkło hartowane) lub też pozostają przyklejone do folii (szkło klejone).
Artykuł sponsorowany