Trudności z regularnym wypróżnianiem, określane mianem zaparć, mogą mieć zróżnicowany charakter. Najczęściej dzieli się je zgodnie z czasem trwania na doraźne – występujące sporadycznie – i przewlekłe, które utrzymują się przez dłuższy czas. Istnieje jeszcze jeden rodzaj zaparć – zaparcia nawykowe. Czym są i w jaki sposób można się z nimi uporać? Dowiedzmy się czegoś więcej na ich temat.
Zaparcia nawykowe – poznaj ich istotę
Zaparcia nawykowe to dolegliwość, która polega na świadomym zatrzymywaniu mas kałowych w jelitach przez dłuższy czas, uniemożliwiając w ten sposób wypróżnienie. Innymi słowy – to powstrzymywanie się od oddania stolca, określane potocznie „zatwardzeniem”.
Choć ten rodzaj zaparć nie jest związany z żadną chorobą, ze względu na duży dyskomfort wynikający z zaleganiem mas kałowych w układzie pokarmowym wymaga podjęcia odpowiednich działań celem przywrócenia prawidłowego cyklu wypróżnień. Zatrzymywanie stolca przez długi czas w jelitach powoduje uczucie pełności, wywołuje senność, a poza tym może przyczyniać się do rozwoju powikłań w obrębie jelita grubego i zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego.
Podobnie jak w przypadku zaparć długotrwałych czy też doraźnych główną i zarazem najczęściej występującą przyczyną zaparć nawykowych jest niewłaściwa dieta oraz zbyt mała aktywność fizyczna. Rzadziej trudności z wypróżnianiem są rezultatem m.in. zażywania lekarstw.
Istotą zaparć nawykowych jest jednak to, że bardzo często towarzyszy im lęk przed wypróżnieniem, spowodowany chociażby znalezieniem się w nowym, nieznanym miejscu. Można więc powiedzieć, że zaparcia nawykowe mają podłoże psychosomatyczne, które swoje źródło ma w psychice osoby zmagającej się z tym rodzajem zatwardzenia. Zaparcia nawykowe występują nie tylko u osób dorosłych, ale także bardzo często pojawiają się u dzieci, które mogą odczuwać lęk przed oddaniem stolca w żłobku czy przedszkolu.
Znajdź swój sposób na zaparcia – Xenna Balance
W walce z zaparciami, bez względu na ich charakter, jedną z najbardziej skutecznych metod jest zmiana trybu życia, zarówno w sposobie odżywiania, jak i zakresie aktywności fizycznej. Warto również sięgnąć po środki, które ułatwiają sam proces wypróżnienia.
Jednym z nich jest Xenna Balance (Xenna saszetki). To wyrób medyczny, który dzięki dużej zawartości makroelementów i elektrolitów pomaga zachować prawidłowe stężenie tych pierwiastków, jednocześnie zapobiegając nadmiernej utracie wody z organizmu. Wszystko to przyczynia się do ograniczenia zalegania mas kałowych w jelicie grubym i ułatwia ich przesuwanie.
Dodatkowo wspomaga w sposób fizjologiczny sam proces wypróżnienia. Xenna Balance w sposób łagodny, aczkolwiek skuteczny przyczynia się do redukcji zaparć i pomaga przywrócić regularny cykl wypróżnień. Produkt dostępny jest w formie proszku (Xenna saszetki) przeznaczonego do rozpuszczania w wodzie, ma przyjemny smak.
Artykuł sponsorowany