Przychodzi w życiu taki czas, w którym to zdajemy prawo jazdy i legalnie możemy sami poruszać się po drodze. Jednak, aby móc to zrobić należy najpierw kupić odpowiedni samochód! Oczywistym faktem jest, że na zupełnie inne rzeczy uwagę zwraca kobieta, a na inne mężczyzna. Często dla kobiet nie ma znaczenia, ile koni mechanicznych jest pod maską albo jakie koła są najlepsze – ma po prostu jeździć. Ale czy na pewno? Istnieje kilka czynników, które odgrywają ważną rolę przy wyborze typowo damskiego samochodu!
Kobieta jako kierowca
Prowadzenie samochodu czy bycie kierowcą to coś, co przypisuje się głównie mężczyznom, a w czym kobiety są z góry skazane na krytykę. W końcu gdy widzimy, że ktoś na drodze źle prowadzi samochód lub też ma problem z parkowaniem od razu przyjęło się mówić “jeździ jak baba!”. Taka zła opinia jest już odgórnie przypisana i nie ważne, że kobiety jeżdżą o wiele bezpieczniej i rzadziej przekraczają prędkość – po prostu utarło się, że są złymi kierowcami. Jednak niezależnie od opinii publicznej każda kobieta ma swoje obowiązki – dzieci, zakupy czy praca, a więc w jakiś sposób musi się przemieszczać. Wtedy szybko pojawiają się myśli o kupnie samochodu, a po chwili zastanawiamy się – jaki będzie idealny dla kobiety?
Liczy się rozmiar!
W czasie jazdy samochodem to kierowca jest najważniejszy, więc nic dziwnego, że kupując auto trzeba dopasować je właśnie do niego. Jeśli mówimy o kobietach prowadzących auto to warto wymienić jedną, wspólną cechę – zdecydowanie częściej wybierają mniejsze samochody. Dzieje się tak dlatego, że takim autkiem zdecydowanie łatwiej się jeździ, aniżeli dużymi, masywnymi modelami, które przeważnie wybierają mężczyźni. Mniejszy samochód ma zdecydowanie więcej zalet! Wśród nich wymienić można chociażby takie jak:
- bardziej komfortowa jazda w mieście – takim małym samochodem o wiele szybciej i lepiej manewruje się w czasie jazdy,
- szybsze parkowanie – każdy zdaje sobie sprawę, że aby zaparkować pod szkołą czy sklepem trzeba znaleźć miejsce i właśnie w takich chwilach najbardziej przydaje się małe auto,
- mniejsze spalanie – oczywiście wiąże się to z tym, że mając niewielkich gabarytów samochód mamy także mniejszą pojemność silnika,
- niższe OC – wynika ono właśnie z mniejszej pojemności silnika, co może być plusem dla kobiet, które nie chcą przepłacać.
Tak więc jest wiele zalet, które wynikają z posiadania małego auta i nic dziwnego, że większość kobiet właśnie na nie się decyduje. Przecież mimo niewielkich rozmiarów, to w środku auta powinno być dosyć miejsca, aby zmieściły się dzieci czy fotelik, a w bagażniku miejsce na zakupy oraz wózek. Te dwie rzeczy – przestronne wnętrze oraz pojemny bagażnik są bardzo ważne z punktu widzenia kobiety będącej w roli matki oraz żony, która robi po pracy zakupy bądź odbiera dzieci ze szkoły. Oznacza to, że oprócz małych gabarytów samochodu, które sprawią, że będzie się go lepiej prowadziło, na uwadze trzeba mieć jeszcze ilość miejsca z tyłu i pojemność bagażnika.
Wygląd to nie wszystko
Istnieje takie utarte przekonanie, że jeśli zapytamy kobietę o to, jaki chce samochód, to odpowie na przykład “niebieski”. Jest to nieprawdziwe, ponieważ wiele współczesnych kobiet zwraca w pierwszej kolejności uwagę na wnętrze, jakie oferuje dany samochód, a nie jego kolor. Oczywiście wygląd jest ważny i to, jak dany model się prezentuje – czy ma ładnie wyprofilowaną bryłę, niezbyt długą maskę czy posiada w sobie to coś, co przykuwa uwagę oraz jaki będzie mieć kolor. W końcu nikt z nas, mając wybór, nie chce prowadzić samochodu brzydkiego, który nie do końca odpowiada naszemu gustowi. Jednak do wyglądu mimo wszystko człowiek jest w stanie się przyzwyczaić, a istnieją rzeczy ważniejsze – wnętrze. Z punktu widzenia kobiety musi być ono praktyczne i tutaj od razu rzuca się w oczy tapicerka. Czy przewodząc dzieci nie zostanie ona uszkodzona? A może fotelik czy położone torby z zakupami ją zniszczą? Są to pytania, na które każda z nas powinna sobie odpowiedzieć, gdyż o ile materiał się tak szybko nie zniszczy, to skóra owszem. W samochodzie jest również taka jedna rzecz, z którą większość kobiet sobie radzi bez problemu, aczkolwiek są takie, dla których to nie lada gratka – skrzynia biegów. Nie każdy może ją w sposób zawodowy obsługiwać oraz nie każdy może zmieniać biegi bez upewnienia się, czy wykonuje właściwy ruch. Warto zatem stwierdzić, do której grupy należymy i wybrać odpowiednią – manualną bądź automatyczną. Dzięki temu będziemy czerpać z jazdy radość, bez mrocznych myśli dotyczących uszkodzenia tej części auta lub spowodowania wypadku poprzez niepłynną jazdę. Kolejnym ważnym czynnikiem poza wyglądem jest to, co znajduje się pod maską, czyli silnik i odwieczne pytanie: diesel czy benzyna? Jest to ważne z punktu widzenia:
- ceny – samochód jeżdżący na diesla jest droższy,
- zużycia paliwa – diesel mniej pali, aczkolwiek ceny na stacjach paliw są różne – raz diesel jest tańszy, raz benzyna,
- koszty naprawy – silnik benzynowy ma prostszą budowę, co daje nam niższy rachunek za naprawę,
- miejsca zaparkowanego samochodu – jeśli mieszkamy w blokach, a samochód stoi pod chmurką, to zimą (lub też po prostu przy niższych temperaturach) szybciej odpali nam benzyna, aniżeli diesel,
- jazdy po mieście – do tego zdecydowanie bardziej nadaje się benzyna.
Jak widać nie liczy się tylko wygląd, ale praktyczność, która będzie wynikała z długiego okresu użytkowania samochodu. Nic więc dziwnego, że oprócz koloru musimy się także zdecydować na to, jaki chcemy rodzaj silnika oraz skrzyni biegów. Jednak czy jest coś jeszcze, co powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając damskie autko?
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Prawda jest taka, że upatrzony samochód nie musi kosztować fortuny i być z salonu – ma jeździć, nie psuć się i być bezpieczny i tani w utrzymaniu. Firm produkujących auta jest bardzo wiele – czy na którąś z nich warto zwrócić uwagę w szczególności? Niekoniecznie. Trzeba jedynie zauważyć, że nie każda marka jest popularna w Polsce, co wiąże się z tym, że może być problem ze znalezieniem nie tylko części zamiennych, ale także i mechanika. A jeśli już uda nam się, to koszt naprawy może naprawdę zwalać z nóg. Dlatego więc warto zainwestować w miarę popularną markę (Volkswagen, Toyota, Opel czy Ford), a dzięki temu zaoszczędzimy nie tylko pieniądze na naprawie, ale także i nerwy. Kolejną rzeczą, jaką trzeba kierować się w czasie wyboru auta jest to, czy kupowany będzie nowy z salonu, czy może używany. Oczywiście wybór należy do pani, która będzie nim jeździć, aczkolwiek jeśli to pierwsze auto i dopiero zaczynamy przygodę z jazdą – lepiej niech będzie używane. Dlaczego? Otóż gdy nie mamy doświadczenia w prowadzeniu, wykręcaniu czy wycofywaniu, to może zdarzyć się sytuacja, w której w coś uderzymy. W przypadku auta używanego rysy nie będą nas aż tak kłuć w oczy, a naprawa będzie zwyczajnie tańsza.
Poza tym wszystko zależy od naszych finansów oraz źródła, z którego będziemy kupować auto. Nie warto kierować się tylko i wyłącznie atrakcyjną ceną wystawionego w serwisie motoryzacyjnym czy w komisie samochodu, ponieważ często ludzie decydują się na sprzedaż auta, gdy coś się już psuje albo jest do wymiany – klocki hamulcowe czy uszczelki. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo oraz niezawodność auta w czasie jazdy, zatem lepiej znaleźć zaufanego sprzedawcę lub najpierw pojechać na wstępny przegląd, aniżeli kupować przysłowiowego kota w worku. W ten sposób będziemy w stanie zaoszczędzić sobie nerwów, które pojawią się w chwili zapalenia kontrolki od silnika czy oleju albo gdy samochód całkowicie stanie nam na drodze. Jeśli już mamy upatrzony konkretny model od danej osoby, to warto jeszcze dowiedzieć się, czy w cenie uwzględnione będzie: gaśnica, trójkąt, koło zapasowe lub też koła zimowe/letnie, gdyż sam ich zakup to dodatkowy wydatek, a pogody są tak niepewne, że lepiej być przygotowanym i posiadać komplet kół. Tak więc jest wiele dodatkowych rzeczy, które na pierwszy rzut oka są drobnostkami, jednak po przeanalizowaniu mają spory wkład nie tylko w niezawodność auta, ale także i jego bezpieczeństwo.
Najlepsze propozycje auta dla kobiet
Oferta samochodów, które z pewnością sprawdzą się jako autko dla kobiet, jest niezwykle szeroka. Istnieje jednak kilka propozycji, które będą wręcz idealne dla kobiety. Jakie?
- Fiat 500 – jest to jeden z klasyków, jeśli chodzi o modele samochodów dla kobiet. Łączy w sobie nie tylko wspaniały wygląd, odpowiednie rozmiary, ale także i świetnie sprawdza się w mieście! Dodatkowo konstrukcja jest bardzo prosta – każdy mechanik będzie w stanie go naprawić!
- Toyota Yaris – bardzo trwała propozycja, skierowana głównie do kobiet chcących cieszyć się wytrzymałością auta, aniżeli emocjami, jakie towarzyszą jeździe. Niezawodna, świetnie się prezentująca Yariska posiada pojemny bagażnik, a jej rozmiary sprawiają, że nie musimy się martwić o parkowanie wybierając się na zakupy.
- Volkswagen Golf – model bardzo popularny, a zarazem niezwykle dostępny. Idealny pod względem rozmiarów czy wyglądu, ale to nie wszystkie jego zalety – jest bardzo solidny, a jego koszta eksploatacji są bardzo niskie! Do tego dochodzi funkcjonalność, którą doceni każdy kierowca.
- Ford Focus – elegancki, niezwykle kobiecy samochód, który niewiele pali. Jego wnętrze jest przestronne, co sprawdzi się nie tylko w przypadku dużych zakupów, ale i rodzinnych wyjazdów! Samochód idealnie spisuje się na zarówno dłuższych trasach, jak i po mieście.
- Opel Astra – dobrze się prezentujący, ale także i zapewniający niezwykle bezpieczeństwo samochód, to idealny kandydat na partnera w czasie jazdy. Posiada przestronny bagażnik oraz jest niezwykle ekonomiczny – nie ważne, gdzie jeździsz!
Samochód idealny to taki, który będzie w naszych oczach odpowiedni pod każdym względem – wyglądu, wnętrza czy funkcjonalności. Właśnie tym powinniśmy się kierować, wybierając typowo damskie autko, bo skoro prowadzi je kobieta, to właśnie do niej powinno być ono dopasowane pod każdym kątem. Dzięki temu nie tylko będziemy mogły załatwić swoje sprawy, ale także i czerpać przyjemność z jazdy!