Do naszego wyglądu przywiązujemy dziś coraz większą wagę. Część osób decyduje się na skorzystanie z „diet-cud”, które mają pomóc w osiągnięciu wymarzonej sylwetki. Powinniśmy jednak pamiętać, że jadłospis należy komponować tak, by odpowiadał naszym indywidualnym potrzebom. Dlatego przed wprowadzeniem w nim zmian warto skonsultować się ze specjalistą.
Według badania przeprowadzonego przez TNS OBOP prawie co piąty Polak przynajmniej raz w życiu stosował dietę. Często dążąc do idealnej figury zapominamy o zdrowiu. 82 proc. ankietowanych Polek walcząc ze zbędnymi kilogramami przede wszystkim ogranicza ilość spożywanego jedzenia.
Dieta zmianą na całe życie
W gazetach i Internecie roi się od cudownych kuracji, które mają nam pomóc uzyskać wymarzoną masę ciała nawet w kilka dni, jednak takie diety zwykle pozwalają na osiągnięcie krótkotrwałych efektów, a nawet mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Najczęstszym błędem, jaki popełniamy podczas odchudzania się jest to, że w krótkim czasie staramy się wprowadzić do swojego jadłospisu zbyt wiele rygorystycznych ograniczeń. Najgorszy pomysł to głodówki, które są najszybszą drogą do problemów zdrowotnych. Odmawianie sobie jedzenia nie tylko nie sprawi, że szybciej schudniemy, ale może wręcz przynieść odwrotny skutek. – Organizm, który nie otrzymuje odpowiedniej porcji energii z jedzenia, rozpoczyna proces magazynowania jej w postaci tłuszczu – wyjaśnia dr n. med. Hanna Stankowiak-Kulpa, specjalista chorób wewnętrznych z poznańskiego Szpitala Med Polonia. – Drakońskie diety i głodówki nie tylko wyniszczają, ale także wiążą się z dużym prawdopodobieństwem powrotu do wcześniejszej masy ciała, a nawet przybraniem dodatkowych kilogramów w wyniku efektu jo-jo – dodaje.
Właściwy plan żywieniowy wymaga od nas konsekwencji, cierpliwości i stosowania się do szeregu zasad zdecydowanie dłużej niż przez kilka dni czy tygodni. Oznacza tak naprawdę zmianę nawyków żywieniowych, których powinniśmy się trzymać już przez całe życie. Chcąc schudnąć trzeba pamiętać o tym, że decyzja ta przyniesie trwałe skutki tylko wówczas, gdy nie będziemy jej traktować jak chwilowego kaprysu. Zdrowa kuracja odchudzająca trwa dłużej, ale jest bezpieczniejsza dla organizmu, a jej efekty są trwalsze. Kaloryczność takiej diety powinna być dobrana tak, aby spadek masy ciała wynosił od 0,5 do 1 kg tygodniowo.
Wsłuchaj się w organizm
Nie istnieje dieta odchudzająca, która byłaby odpowiednia dla każdego, dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do opracowania odchudzającego menu. Prawidłowo skomponowana dieta powinna uwzględniać nie tylko konieczność zachowania odpowiednich proporcji składników odżywczych w posiłkach, lecz również stan zdrowia pacjenta, wiek, płeć i aktywność fizyczną. Istotne jest też, by była dopasowana do indywidualnego tempa metabolizmu. Z jego niewłaściwym funkcjonowaniem może być bowiem związanych wiele schorzeń, nazywanych zaburzeniami metabolicznymi. Zalicza się do nich nie tylko nadwagę i otyłość, ale też zaburzenia lipidowe i węglowodanowe. – U osób, które się z nimi zmagają, niewłaściwy sposób odżywiania może nie tylko spowodować zwiększenie masy ciała, ale też przyczynić się do wystąpienia poważniejszych powikłań, jak na przykład nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa czy cukrzyca. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie tych problemów poprzez wykonanie badań metabolicznych – mówi dr n. med. Hanna Stankowiak-Kulpa z Med Polonii. Postawienie diagnozy pozwala na szybsze rozpoczęcie prawidłowego leczenia. Jego istotnym elementem jest właściwie ułożona dieta, która może przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia. Dlatego w przypadku osób zmagających się z zaburzeniami metabolicznymi szczególnie ważna jest współpraca nie tylko z lekarzem, ale i z dietetykiem.