Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, z niedoskonałościami cery zmagają się nie tylko nastolatkowie, ale również osoby dorosłe. Często spotykanym, dużym problemem są wągry, czyli małe czarne kropeczki, które mogą być “rozrzucone” dosłownie po całej twarzy. Najczęściej pojawiają się jednak w okolicach nosa. Dowiedz się, skąd się biorą zaskórniki oraz jak z nimi walczyć domowymi sposobami!
Jak powstają wągry?
Wągry to problem, który dotyka znaczną część społeczeństwa. Choć wydawać by się mogło, że jest to niedoskonałość zdecydowanie mniej uciążliwa niż trądzik, to realia są nieco inne – owszem, zaskórniki są mniej widoczne, ale zazwyczaj znacznie trudniej jest się ich pozbyć. Są one bowiem efektem zapchanych porów skóry, które wynikają z nadmiaru sebum. Łój skórny jest substancją niesamowicie potrzebną, ponieważ chroni skórę twarzy przed czynnikami zewnętrznymi. Problem jednak zaczyna się wtedy, gdy jego produkcja jest nadmierna – w takiej sytuacji ma negatywny wpływ na stan cery, ponieważ zatyka ujścia porów. Najczęstszą przyczyną nadprodukcji są zaburzenia hormonalne, ale zbyt duża ilość sebum może być również uwarunkowana genetycznie. Dermatolodzy wyróżniają dwa podstawowe typy zaskórników – zamknięte i otwarte. Pierwsze z nich to małe, białe grudki widoczne pod skórą, a drugie przyjmują postać niewielkich, ciemnych kropeczek na powierzchni cery. Podstawową różnicą między nimi jest to, z jakiej przyczyny powstają. Warto jednak mieć świadomość, iż bez względu na rodzaj wągrów, można się ich pozbyć – i to domowymi sposobami!
Jak pozbyć się wągrów? – najskuteczniejsze domowe sposoby
Pozbywanie się wągrów to niełatwy proces. Mimo to, warto w pierwszej kolejności skorzystać z tego, co większość z nas ma pod ręką i zastosować domowe receptury, które już niejednokrotnie pomogły w walce z zaskórnikami. Najważniejszą kwestią jest oczywiście dokładne oczyszczanie twarzy rano i wieczorem za pomocą delikatnych środków myjących. Po myciu nie można zapomnieć o toniku, którego zadaniem jest przywrócenie naturalnego pH skóry. Co ciekawe, tego typu kosmetyk można stworzyć własnoręcznie, wykorzystując olejek pichtowy dostępny w aptece. Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów jest parówka, czyli kilkuminutowe nachylanie się nad miską gorącej wody – takie działanie wspaniale otwiera pory i potęguje działanie innych kosmetyków. W tym przypadku doskonale sprawdzi się również peeling cukrowy, który jest w stu procentach bezpieczny dla osób z cerą tłustą, a martwy naskórek, czyli jeden z winowajców zatkanych porów, łuszczy się dzięki niemu. Maseczka z ubitego białka również może zdziałać cuda – białko działa bowiem ściągająco, a więc zwęża pory i zapobiega powstawaniu kolejnych wągrów.
Tego unikaj podczas walki z zaskórnikami!
Podczas nierównej walki z zaskórnikami musisz pamiętać, że nie można tego robić za wszelką cenę. Ręczne wyduszanie wągrów to działanie, które absolutnie nie pomoże – jest to bowiem nieskuteczna i niebezpieczna metoda. Podczas kuracji unikaj tłustych kremów i ciężkich, bardzo kryjących podkładów. Negatywny wpływ na stan cery ma również spanie w makijażu, którego również za wszelką cenę należy się wystrzegać.
Jeśli na Twojej twarzy zaczynają pojawiać się zaskórniki, spróbuj skorzystać z wyżej wymienionych, domowych sposobów. Naturalne kosmetyki nie bez powodu już od kilku lat są coraz popularniejsze – mogą bowiem zdziałać cuda! Takie działanie to tańsza i łatwiej dostępna metoda, której warto spróbować – może oszczędzić wizyty u dermatologa i zapobiec kupowaniu drogich maści z apteki.