Niezbędne narzędzie pracy i wizytówka w jednym
Dłonie to wizytówka zarówno kobiety jak i mężczyzny. Często zdradzają nasz wiek, a na podstawie ich wyglądu przypisujemy poziom kultury i status społeczny. Jednocześnie dłonie to niezbędne narzędzie codziennej pracy. Obowiązki domowe, takie jak pranie, prasowanie i sprzątanie, narażają nasze ręce na częsty kontakt z wodą, mydłami alkalicznymi i innymi detergentami. Szkodliwe są również wysokie i niskie temperatury, a także promieniowanie słoneczne.
Od czubków palców aż po nadgarstek
Cienka i delikatna skóra dłoni ma niewielką ilość podskórnej warstwy tkanki tłuszczowej i gruczołów łojowych, przez co jest wyjątkowo wrażliwa na agresywne działanie czynników zewnętrznych. Woda osusza skórę dłoni i pozbawia ją ochronnej warstwy lipidowej. Detergenty podrażniają powodując zaczerwienienie i pierzchnięcie.Zimą i jesienią dłonie narażone są na wiatr i mróz, a latem na działanie promieni słonecznych. Niestety, na suchej i odtłuszczonej skórze szybciej zauważymy oznaki starzenia. Dlatego, jeśli chcemy, by nasze dłonie na długo zachowały zdrowy i młody wygląd musimy dbać o nie regularnie.
Codzienna pielęgnacja powinna obejmować całe dłonie – od czubków palców aż po nadgarstki, a jej kolejne etapy polegać na oczyszczaniu, nawilżaniu, odżywianiu oraz ochronie przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
W gabinecie
Gabinety kosmetyczne oferują coraz szerszą gamę zabiegów pielęgnacyjnych na dłonie. Znajdziemy wśród nich oczyszczające peelingi, które złuszczając wierzchnią warstwę naskórka odsłoni jego głębsze warstwy – młodsze i zdrowsze – i przygotuje skórę na przyjęcie substancji czynnych. Masaże poprawią ukrwienie i przepływ limfy. Wykonywane regularnie pomogą utrzymać elastyczności skóry i mięśni, zregenerują skórę. Pozostałe zabiegi wykorzystują pozytywne właściwości kwasu hialuronowego, gliceryny, parafiny i innych preparatów, ultradźwięków, a także aromaterapii.
Własnoręcznie
W zaciszu własnego domu możesz przynieść ukojenie swoim zmęczonym dłoniom wykonując następujące zabiegi:
Całonocne odżywianie
Po wieczornej kąpieli zaaplikuj na dłonie grubą warstwę kremu odżywczego i załóż na całą noc bawełniane rękawiczki. Uwaga: resztki kremu wraz z martwym naskórkiem wnikają we włókna rękawiczek, co sprzyja rozwojowi bakterii, dlatego pierz je często.
Kąpiel parafinowa
Parafina wygładza skórę i wspomaga jej ukrwienie, sprawia, że staje się gładka i elastyczna przywracając zdrowy wygląd dłoniom. Powoduje też otwieranie się gruczołów potowych i porów skórnych, co zwiększa wchłanianie się substancji czynnych. Zawiera dużo substancji natłuszczających, wygładza skórę, ujędrnia, nawilża i rozgrzewa. Zabieg parafinowy możesz wykonać w domu, pod warunkiem, że nie jesteś uczulona na parafinę i jej pochodne. Parafinę możesz kupić w drogerii lub aptece. Przed kąpielą parafinową należy wykonać dokładny peeling i zaaplikować krem odżywczy. Ostrożnie podgrzej parafinę i przelej do naczynia, w którym będziesz moczyć dłonie. Gdy parafina zacznie tężeć zanurz w niej dłonie aż po nadgarstki, wyjmij i poczekaj aż substancja zastygnie. Powtórz czynności 2-3 razy. Następnie owiń dłonie folią spożywczą i grubym ręcznikiem. Odczekaj ok. 15 minut i delikatnie zdejmij maseczkę. Zabieg ten możesz wykonać również w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym.
Kąpiel w oliwie
Do małej miseczki wlej ciepłą wodę z kilkoma łyżkami oliwy lub oleju. Wymieszaj i zanurz dłonie na ok. 10 minut. Po tym czasie delikatnie osusz dłonie i zastosuj krem odżywczy. Dzięki zawartości witaminy E oliwa załagodzi podrażnienia.
Maseczka z żółtka i twarożku
Surowe żółtko utrzyjć z kilkoma kroplami oliwy. Dodaj 2 łyżki twarożku naturalnego. Masę nałóż na dłonie na ok. 15 minut, po czym dokładnie zmyj.
Okład z ziemniaka
Ugotuj ziemniaka. Dodaj 2 łyżki oliwy z oliwek, 2 łyżki mleka i żółtko. Wszystkie składniki wymieszaj do uzyskania jednolitej masy. Maseczkę połóż na dłonie, przykryj ręczniczkiem i pozostaw na ok. 10 minut.
Peeling z kawy
Zalej 3-4 łyżki kawy wrzątkiem. Po kilku minutach odlej płyn, a pozostałymi fusami wykonaj peelingu. Kawa delikatnie natłuści dłonie.
Usuwanie przebarwień
Jeżeli przebarwienia nie są zbyt intensywne wystarczającą może okazać się cytryna lub… rabarbar, które dzięki zawartości witaminy C mają właściwości rozjaśniające. Wystarczy wymoczyć dłonie w soku z cytryny lub rabarbaru.
DOBRE RADY:
- Myj ręce w letniej, ale nie gorącej wodzie.
- Zrezygnuj z wonnych, kolorowych mydeł alkalicznych i zastąp je mydłem bezzapachowych (np. glicerynowego) lub innym delikatnym preparatem myjących o obojętnym lub kwaśnym pH.
- Stosuj krem najczęściej jak możesz (w ciągu dnia nawilżający, wieczorem odżywczy) najlepiej po każdym myciu rąk.
- Zimą zawsze noś rękawiczki i stosuj kremy ochronne, które zapobiegn]ają odmrożeniom, latem zaś kremów z filtrem chroniącym przed powstaniem przebarwień.
- Prace domowe – zwłaszcza zmywanie i inne prace, podczas których dłonie mają bezpośredni kontakt ze środkami czyszczącymi – wykonuj w gumowych rękawiczkach.
- Raz na tydzień zrób peeling.
- Nadmierną potliwość dłoni złagodzisz stosując preparaty z dodatkiem mentolu.