OCZYSZCZANIE SKÓRY TWARZY TO PODSTAWA JEJ PIELĘGNACJI. NALEŻY JEDNAK PAMIĘTAĆ, ŻE KOSMETYKI I SPOSÓB OCZYSZCZANIA MUSI BYĆ DOBRANY INDYWIDUALNIE DO POTRZEB I CECH NASZEJ CERY, BO OCZYSZCZANIE MA POMÓC NASZEJ SKÓRZE, ALE NIEWŁAŚCIWIE WYKONANE, MOŻE TEŻ ZASZKODZIĆ.
Tekst: Nina Łącka
Co dla kogo?
Na drogeryjnych i aptecznych półkach znajdziemy całą masę kosmetyków do oczyszczania twarzy, a wśród nich mleczka, śmietanki, żele i toniki, a od jakiegoś czasu również płyny i wody micelarne. Dobrze dobrany specyfik totaki, po którym odczujemy komfort. Skóra nie może być ściągnięta i szorstka. Nie powinien też powodować szczypania. Do demakijażu bardzo dobre są mleczka i śmietanki, które skutecznie usuwają pozostałości wszelkich kosmetyków. Jednak po ich zastosowaniu na skórze pozostaje tłusty film, dlatego kosmetyki te są dobre do pielęgnacji skóry suchej. Resztki makijażu i zanieczyszczenia można również usunąć stosując żel do mycia twarzy. Te z kolei wymagają spłukania wodą, która wysusza i której skóra może po prostu nie tolerować.
Te kosmetyki mogą okazać się dobrym rozwiązaniem dla cery tłustej. Należy jednak pamiętać, żeby ich nie nadużywać. Po dokładnym oczyszczeniu twarzy, kolejnym etapem codziennej pielęgnacji skóry powinna być tonizacja, która nawilża, reguluje pH skóry i odbudowuje jej warstwę ochronną. Ponadto usprawnia transport składników czynnych zawartych w kosmetykach w głąb naskórka.
Wszystkie te kosmetyki można zastąpić płynem lub wodą micelarną, których lekka konsystencja nie wysusza ani zbytnio nie natłuszcza skóry. Po ich zastosowaniu można także zrezygnować z toniku.
Magiczne składniki
Na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów z przeznaczeniem dla cery z konkretnymi problemami. Jak działają substancje, które mogą znajdować się w preparatach do oczyszczania twarzy?
Kwas hialuronowy – silnie nawilża; ponadto wygładza i ujędrnia skórę zmniejszając widoczność zmarszczek cery dojrzałej;
Gliceryna – regeneruje, łagodzi podrażnienia i koi, ma właściwości silnie nawilżające;
D-pantenol – łagodzi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienie i swędzenie;
Witamina C – pomaga regenerować, minimalizuje szkodliwy wpływ środowiska na skórę; jest silnym antyoksydantem, czyli zwalcza wolne rodniki; stymuluje syntezę kolagenu; działa przeciwzapalnie, wspomaga gojenie i rozjaśnia przebarwienia poprawiając kolorys skóry, dzięki czemu stosowana jest do pielęgnacji cery naczynkowej i z trądzikiem różowatym;
Biotyna – reguluje pracę gruczołów łojowych i potowych, nadaje skórze zdrowy wygląd’
Składniki mineralne (sód, magnez, potas, glin, cynk) odżywiają i wspomagają prawidłowe funkcjonowanie komórek, regulują wydzielanie sebum, niektóre mają wartości antybakteryjne;
Alantoina – łagodzi i niweluje skutki podrażnień.