Domowe sposoby na alergię powinna znać każda osoba borykająca się z różnymi uczuleniami, jednak trzeba pamiętać, że nic nie zastąpi fachowej pomocy lekarskiej oraz odpowiednio dobranej farmakologii. Reakcje alergiczne mogą łagodzić różne zioła, zmiana diety czy odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i utrzymanie wysokiej higieny. W tym artykule doradzamy, jakie kroki podjąć w walce z alergenami.
Zasady panujące w mieszkaniu alergika. Na co zwrócić uwagę?
Bardzo wiele osób cierpi na alergie wziewne, które są wywoływane przez różne alergeny: pyłki roślin wiatropylnych, zarodniki grzybów pleśniowych, sierść zwierząt domowych czy roztocza kurzu domowego. Te ostatnie są najważniejszym źródłem alergenów wziewnych w pomieszczeniach zamkniętych. Dostają się one do organizmu wraz z wdychanym powietrzem i wywołują najczęstsze choroby alergiczne, takie jak alergiczny nieżyt nosa i astmę. Jak pozbyć się alergenów z domu czy mieszkania lub zredukować je do minimum?
Jak sprzątać mieszkanie?
Alergik musi wyjątkowo dbać o czystość swojego mieszkania. Przede wszystkim trzeba wyeliminować wszystkie przedmioty, do których mogą przyczepić się alergeny, takie jak firanki i zasłony, wykładziny czy dywany. Pościel pierz regularnie w temperaturze min. 60 stopni Celsjusza. Warto też zrezygnować z domowej biblioteczki na rzecz czytnikach e-booków. Używaj odkurzacza wodnego z filtrami HEPA, który nie rozprzestrzenia podczas sprzątania alergenów – kurz i pyłki zostają w zbiorniku z wodą. Do czyszczenia powierzchni płaskich używaj parownicy i unikaj mocno pachnącej chemii gospodarczej.
Usuń pleśń w kwiatach doniczkowych
Sprawdzonym sposobem na poradzenie sobie z pleśnią w kwiatach domowych jest podlewanie lub spryskiwanie ich wodą czosnkową, którą przygotujesz samodzielnie w domu. Wystarczy zagotować wodę z czosnkiem, a później rozcieńczyć wywar w proporcji 1:10. To naturalne zabezpieczenie przed pleśniami i bakteriami. Tą miksturą można podlewać kwiaty i zioła.
Jaki olej na uczulenie?
Pora powiedzieć kilka słów o naturalnych produktach wspomagających leczenie objawów alergii. Co ciekawe, pomagają w tym niektóre oleje. Najlepsze będą te świeżo tłoczone na zimno, niefiltrowane. Najlepiej stosować je miejscowo na stany zapalne skóry, ale polecana jest także suplementacja. Szybko usuną obrzęk, pieczenie i swędzenie oraz przyspieszą gojenie ran. Każdy alergik powinien mieć w swoim domu olej z ziaren czarnuszki. Wykazuje on właściwości łagodzące, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Drugi rodzaj oleju, który pomoże złagodzić objawy alergii, to tłuszcz konopny.
Zioła, a alergia
Histamina to główny pośrednik reakcji zapalnej. Broni organizm przed szkodliwymi czynnikami, a uporczywe katar sienny czy wyciek wodnistej wydzieliny z nosa są w dużej mierze produkcji tej substancji przez układ odpornościowy. W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki przeciwhistaminowe. Ziołolecznictwo również dysponuje substancjami, które ograniczają wydzielanie histaminy. Należą do nich między innymi:
- rumianek,
- skrzyp polny,
- dziurawiec,
- czarnuszka siewna,
- zielona herbata.
Klimatyzacja w domu alergika
Zamknięte pomieszczenia są świetnym siedliskiem alergenów. Jak więc się ich pozbyć? Jednym ze sposobów jest wietrzenie, lecz trzeba to robić jedynie po deszczu – w przeciwnym razie wpuścisz do mieszkania jeszcze więcej pyłków i kurzu. Pamiętaj także, aby w okresach zwiększonego pylenia newralgicznych roślin i smogu nie suszyć prania na zewnątrz. Spaceruj również tylko po deszczu.
Sprzętem, który każdy alergik powinien mieć w swoim domu, jest klimatyzator. Czym się kierować przy wyborze dobrego systemu przeczytasz tutaj. Odpowiedni klimatyzator powinien być wyposażony w biofiltr, który efektywnie dezynfekuje nawet 95% szkodliwych mikrocząstek, takich jak grzyby, wirusy, oraz ok. 99% kurzu. Wszystkie drobnoustroje zostają w filtrze i nie wracają do obiegu powietrza. Klimatyzatory również neutralizują zapachy oraz zanieczyszczenia gazowe.
Na odpowiednią jakość powietrza bardzo duży wpływ ma także jego odpowiednie nawilżenie. Pomoże w tym nawilżacz powietrza. Jest to równie ważne, co dokładne oczyszczanie – dobrze nawilżona błona śluzowa lepiej radzi sobie z usuwaniem alergenów. Jednak jest to parametr, który trzeba dokładnie kontrolować, ponieważ zbyt duże nawilżenie sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.
Wapno na alergię?
Z pewnością choć raz w życiu spotkałaś się z twierdzeniem, że w przypadku reakcji alergicznych należy przyjmować wapno. Czy jest to jednak pomocne? Spróbujmy poszukać na to odpowiedzi. Badania przeprowadzone przez naukowców z warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dowodzą, że wpływ wapna na łagodzenie objawów alergii jest znikomy, a jego podawanie może mieć negatywny wpływ na samopoczucie osoby uczulonej. Pacjenci z alergią otrzymywali wapno i placebo, a skutki ich działania były niemal identyczne. Co więcej, wapna powodowało osłabienie działania leków na alergię.
Domowe sposoby na alergię – podsumowanie
Alergicy nie mają łatwego życia… Muszą pamiętać o wielu dodatkowych czynnościach, którymi zdrowy człowiek nie zaprząta sobie głowy. Mamy nadzieję, że podane w tym artykule domowe sposoby pomogą Ci skutecznie walczyć z alergią. Pamiętaj o zapewnieniu optymalnych warunków powietrza w mieszkaniu – osiągniesz to dzięki nawilżaczowi i klimatyzacji. Tylko w ten sposób oczyszczone powietrze może być przyjazne dla alergików. Jaką klimatyzację wybrać do domu? Najlepiej skontaktuj się z profesjonalnym dostawcą klimatyzacji w Twoim mieście.