Ludzie w końcu zwrócili uwagę na to, co mają na talerzach. Zaczęli krzywić się na sztuczne barwniki i żądają jakości. Zdrowa żywność przestaje być przesadą i pojawia się w zwykłych domach. Sklepy, które mają w ofercie produkty ekologiczne łączą się często z dużymi i nieuzasadnionymi cenami.
To prawda, zdrowa żywność więcej kosztuje. Za jakość musimy zapłacić, ale tutaj też są pewne granice. Moda na ekologię sztucznie podnosi ceny produktów. Wszystko się powoli zmienia, bo zdrowe jedzenie można kupić w dyskontach spożywczych.
Czym jest ekologiczna żywność?
Najprościej, zdrowa żywność eko to takie warzywa, owoce które rosną bez sztucznych i chemicznych nawozów, bez dodatku sztucznych aromatów i barwników, na odpowiednich ziemiach. Ekologiczne warzywa właściwie uprawiamy sobie sami w ogródkach. Trzymanie hodowlanych zwierząt łączy się z paszami własnego wyrobu – dla ich zdrowia. Dokładne zasady wyznacza Unia Europejska i to waśnie ona stanowi, co mogłoby być uznane za ekologiczną żywność.
Warzywa, które kupujemy nie są tak dobre. Nie zawsze jest możliwość jeść pomidora z własnego zbioru, a truskawki, z hipermarketu są inne niż te, które jedliśmy w dzieciństwie.
Ekologiczna żywność dla dzieci
Zakup zwykłego twarogu, lub też jabłka, nie jest taki prosty, gdy zależy nam na zdrowiu dzieci. Coraz więcej mam uznaje tylko specjalne sposoby odżywiania swoich dzieci, od od wczesnego dzieciństwa zdrowo karmiąc. Posiłki dla niemowląt gotujemy wyjątkowo starannie. Nie da się ukryć, że w tej sytuacji istotna jest jakość. Pierwszym problemem może okazać się mleko dla niemowląt – receptura i składniki odgrywają kluczową rolę. Półroczne dziecko oczekuje zróżnicowanych pokarmu, a w diecie powoli muszą pojawiać się nowe smaki. Organiczne produkty uzupełniające to także kaszki dla niemowląt, chociaż powoli wkraczają też zupki, mięso,jajka i ryby.
Trzeba więc dbać o satysfakcjonującą jakość obiadów i zbadać czasem najbliższy ekologiczny sklep. Pamiętaj, że zdrowa żywność nie jest synonimem produktów z certyfikowanych upraw. Patrz na to, gdzie dojrzewały warzywa i nie daj się zwieść temo, co na etykietach produktów, które niekoniecznie są zdrowe.
info. i foto.: Ekoj