Różne choroby dotyczące kobiecych narządów płciowych są często bardzo nieprzyjemne. Jednymi z nich są ektopia i nadżerka szyjki macicy. Na czym polegają te schorzenia? W jaki sposób można je leczyć? Jak rozpoznać, że akurat dopadła Cię ta choroba, a nie inna? Na te wszystkie pytania poznasz odpowiedzi w poniższym artykule!
Nadżerka – co to jest?
Nadżerką określa się nieregularne zaczerwienienie, które profesjonalnie nazywane jest erytroplakią, która występuje w szyjce macicy. Nadżerka to mała rana, która ma nierówną powierzchnię i na pierwszy rzut oka wydaje się być niczym poważnym, a dotyka co trzecią kobietę. Wyróżnić można dwa rodzaje nadżerki:
- nadżerka prawdziwa, inaczej nazywana ektopią – jest to ubytek ochronnej warstwy nabłonka wielowarstwowego płaskiego. Takie zmiany występują przede wszystkim w zaawansowanych stadiach raka szyjki macicy.
- nadżerka rzekoma, inaczej nazywana erytroplakią – jest to obszar w szyjce macicy, który zostaje zastąpiony nabłonkiem gruczołowym.
Aby wiedzieć, na jaki rodzaj nadżerki cierpi kobieta, potrzebne jest badanie cytologiczne. Objawami, na które powinnaś zwrócić uwagę są: upławy o brzydkim zapachu, podrażnienie okolic intymnych, infekcje, pieczenie, swędzenie pochwy, krwawienia, które występują podczas stosunku i pomiędzy miesiączkami. Nadżerkę, w zależności od jej rodzaju można leczyć na różne sposoby, np. tabletkami i globulkami, koagulacją chemiczną, elektrokoagulacją czy zamrażaniem. Leczenie będzie dostosowane przez lekarza specjalistę.
Ektopia – co to?
Ektopia szyjki macicy to przemieszczenie się nabłonka gruczołowego, który stanowi wierzchnią warstwę kanału szyjki macicy, z kanału do tarczy. To schorzenie jest bardzo częstym zjawiskiem wśród kobiet. Mniej więcej u 30% pań, które regularnie badają się u ginekologa, diagnozowana jest ta choroba. Zazwyczaj nie daje żadnych objawów, ale czasami można zauważyć większą ilość wydzielającego się śluzu lub pojawienie się plamień samoistnych, lub po stosunku. Kiedy lekarz stwierdzi u kobiety ektopię, to zazwyczaj nie wdraża żadnego leczenia, ponieważ nie jest ono potrzebne. Pomoc specjalisty jest wymagana jest tylko wtedy, kiedy badania cytologiczne są nieprawidłowe.
Badaj się
Cytologia polega na delikatnym zeskrobaniu specjalną łopatką, szpatułką lub pędzelkiem komórek z szyjki macicy w celu poddania ich badaniu przesiewowemu. Dzięki temu można wykryć obecność komórek przedrakowych lub rakowych i szybciej wdrożyć w życie procedury lecznicze. Jak często wykonywać takie badanie? Cytologia powinna być wykonywana raz w roku. Regularne badania u ginekologa są bardzo ważne, ponieważ pomagają wykryć wiele schorzeń we wczesnym stadium, dzięki czemu można uniknąć leczenia. Badaj się!
Regularne badanie swojego organizmu poprzez wykonywanie badań krwi i cytologię może sprawić, że lekarz wcześniej wykryje ginekologiczne problemy i szybciej będzie mógł wdrożyć plan leczenia. Kobiece problemy są nieprzyjemne, ale zauważone w odpowiednim czasie są łatwe do wyleczenia. Nie czekaj i już dziś umów się do ginekologa!