Osoby, które mają w planach własny dom jednorodzinny, już na etapie projektu powinny mieć na uwadze nie tylko koszty jego budowy, ale również późniejszej eksploatacji. Inwestycja energooszczędne rozwiązania pozwala w przyszłości obniżyć rachunki nawet do 40% i efektywnie zmniejszyć wydatki związane z użytkowaniem domu.
Kluczowym jest wybór standardu energetycznego, w którym będzie wybudowany dom, ponieważ przekłada się to bezpośrednio na wysokość naszych rachunków. Nie bez znaczenia jest fakt, że kapitał zainwestowany w wyższy standard energetyczny budynku zwróci się. Jak wyliczają specjaliści z Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE), dom jednorodzinny o bardzo wysokim standardzie energetycznym to oszczędności rzędu od 100 tys. do prawie 200 tys. złotych w 20 letnim okresie użytkowania. Konstrukcje, gwarantujące że roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (EU co) będzie nie wyższe, niż 40 i 15 kWh/ m², to domy o standardzie NF-40 i NF-15.
Domy w obu tych standardach objęte są dopłatami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach specjalnego programu można ubiegać się o dofinansowanie w wysokości odpowiednio 30 000 i 50 000 złotych.
Realne korzyści finansowe, płynące z eksploatacji i budowy obiektów energooszczędnych, sprawiają, że rośnie liczba osób zainteresowanych tymi rozwiązaniami. Przykładowe analizy przeprowadzone przez specjalistów z KAPE pokazują, że budynek o bardzo wysokim standardzie energetycznym, zasilany z sieci ciepłowniczej w okresie 20-letnim eksploatacji przyniesie 65 752 złotych oszczędności na kosztach energii. Jeżeli dodatkowo zdecydujemy się na wyposażenie go w kolektory słoneczne i zasilanie olejem lub gazem płynnym, rozwiązanie to pozwoli nam zaoszczędzić ciągu 20 lat aż 170 365 złotych.
Jak pokazuje przygotowana przez nas analiza, zastosowanie energooszczędnych rozwiązań w budynkach może przynieść wymierne korzyści finansowe w perspektywie długookresowej.. Nie bez znaczenia jest również fakt, że rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną budynków, ograniczają ich negatywny wpływ na środowisko naturalne – mówi Dariusz Koc z KAPE.
Na rynku dostępne są już gotowe projekty architektoniczne, które pozwalają przyspieszyć budowę domów o wysokim standardzie energetycznym m.in. skracając czas prac konstrukcyjnych oraz minimalizując koszty w fazie projektu. Przykładem takiego rozwiązania jest katalog domów energooszczędnych Multi-Comfort, opracowany dla firmy Saint- Gobain. Są to budynki spełniające wymogi energetyczne, określone są przez NFOŚiGW, co w efekcie umożliwia zainteresowanym wystąpienie o dodatkowe dofinansowanie.
Energooszczędne budownictwo może przynieść przyszłym mieszkańcom rozmaite korzyści, takie jak niższe koszty eksploatacji budynku, czy zwiększony komfort termiczny oraz akustyczny, związany z lepszą izolacją– mówi Henryk Kwapisz z Saint-Gobain. Nie bez znaczenia jest również zgodność z normami unijnymi, które wejdą w życie z początkiem 2021 roku. Wówczas budowa domu o niemal zerowym zużyciu energii będzie obligatoryjna- dodaje.
Osoby, które planują w najbliższym czasie budowę domu stoją przed niepowtarzalną szansą na uzyskanie dodatkowego wsparcia swoich działań. 2 września b.r. ruszył konkurs Saint- Gobain i KAPE, „Zbuduj z nami komfortowy dom”, przeznaczony dla właścicieli działek budowlanych, którzy są członkami co najmniej trzyosobowych rodzin z dzieckiem, planują budowę domu i są otwarci na rozwiązania ograniczające zużycie energii. Nagrodą główną w konkursie są materiały do wykończenia budowy domu w stanie deweloperskim, produkowane przez Grupę Saint-Gobain w Polsce oraz przygotowanie przez KAPE S.A. profesjonalnego projektu architektonicznego budynku, wsparcie w składaniu wniosku o uzyskanie dofinansowania NFOŚiGW oraz kompleksowe doradztwo w trakcie całego procesu budowy. By wziąć udział w konkursie, wystarczy opisać swój wymarzony dom i podać motywy, które skłoniły nas do budowy budynku energooszczędnego w standardzie NF-15.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie Multi-Comfort:www.multi-comfort.pl
info. i foto.: materiały prasowe