Co roku w pierwszym tygodniu grudnia obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu. Obchody mają na celu m.in. podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem.
– Autyzm to jeden z najpoważniejszych zdrowotnych problemów cywilizacyjnych świata, lecz świadomość społeczna dotycząca przyczyn, objawów i możliwości leczenia jest wciąż stosunkowo niewielka – mówi Katarzyna Malara z Centrum Terapii PROMITIS.
Autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe, które ingeruje od wewnątrz w całą osobowość człowieka. Nieprawidłowości widoczne są w tak ważnych sferach rozwoju jak: język, komunikacja, kompetencje społeczne, rozwój emocjonalny, poznawczy oraz ruchowy– wymienia Katarzyna Malara. Autyzm najczęściej diagnozowany jest w okresie dzieciństwa, ale wbrew obiegowej opinii nie występuje tylko w tym okresie rozwoju człowieka. Wcześnie podjęta terapia, skupiająca się na kształtowaniu umiejętności dziecka, których rozwój nie przebiega prawidłowo, umożliwia oraz ułatwia integrację dziecka w grupie rówieśniczej oraz funkcjonowanie w codziennym jego życiu.
Jak pokazują badania autyzm i całościowe zaburzenia rozwoju mogą stać się jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u dzieci. W krajach zachodnich zaburzenia autystyczne o różnym nasileniu diagnozowane są średnio u co 150-go lub nawet u co setnego rodzącego się dziecka. To znacznie więcej niż jeszcze 20 lat temu! Eksperci mówiąo globalnym kryzysie.
Wydarzenia w ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu odbywać się będą niemal w każdym mieście, a ich organizatorami są placówki i organizacje zajmujące się diagnozowaniem i terapią zaburzeń autystycznych. W największych miastach Polski (Kraków, Warszawa i Wrocław), między 2 a 4 grudnia odbywać się będą bezpłatne konsultacje w placówkach Centrum Terapii PROMITIS, które od lat specjalizuje się w diagnozie, terapii i edukacji dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera. Będzie można tu dowiedzieć m.in. gdzie i w jaki sposób można uzyskać diagnozę, jakie terapie będą najlepiej wspierały rozwój dziecka oraz jakie cechy i zachowania powinny zaniepokoić.
Natomiast 5 grudnia w placówkach PROMITIS w Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu odbędą się nieodpłatne warsztaty dla rodziców, nauczycieli, pedagogów i wszystkich osób zainteresowanych tematyką autyzmu – „Niezbędnik rodzica”. Program obejmuje m.in. następujące tematy:
- Czy to może być autyzm? Jak zauważyć pierwsze objawy?
- Autyzm – fakty i mity
- Proces diagnostyczny – jak i gdzie?
- Jak uzyskać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i opinię potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju?
- Jak dobrać i prowadzić terapię właściwą dla potrzeb dziecka?
- Jak rozsądnie wprowadzić dietę?
- Kiedy dziecko nie mówi – alternatywne metody komunikacji
- Autyzm a integracja sensoryczna
Bogaty program obchodów Europejskiego Tygodnia Autyzmu zaplanowano w Krakowie. Tu oprócz wspomnianych już konsultacji i warsztatów w placówce PROMITIS, odbędzie się także konferencja naukowa oraz przegląd filmów o autyzmie i Zespole Aspergera, koncert i bal charytatywny na rzecz osób z autyzmem, kiermasz i wystawa prac osób z autyzmem. Działania organizują wspólnie Fundacja Wspólna Nadzieja, Stowarzyszenie Zacisze, Stowarzyszenie Przyszłość, Centrum Terapii PROMITIS, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1, Centrum Autyzmu w Krakowie oraz Uniwersytet Pedagogiczny.
Więcej informacji znaleźć można na stronach internetowych Fundacji Wspólna Nadzieja,Centrum Terapii PROMITIS oraz na Facebooku.
info. i foto.: ip