Dlaczego akurat pasternak? Bo wielki powrót do naszego menu warzyw, o których zapomnieliśmy, to jeden z najciekawszych kulinarnych trendów ostatnich miesięcy. Pasternak, który – traktowany kiedyś jako pasza dla zwierząt – coraz częściej pojawia się na naszych stołach.
Czym właściwie jest pasternak? W starożytnej Grecji i Rzymie podawano go do stołu przed innymi potrawami dla pobudzenia apetytu. W Polsce królował na stołach zanim pojawiła się marchewka czy ziemniaki. Pasternak podobny jest do pietruszki, zdecydowanie jednak pietruszką nie jest – ma niespotykany, słodkawy smak. Zresztą i w wyglądzie można dostrzec subtelne różnice.
Poza tym ma wszechstronne działanie lecznicze – zapobiega powstawaniu kamieni moczowych i żółciowych, obniża ciśnienie, działa przeciwbólowo i uspokajająco.
Przepis na pasternakowe frytki z parmezanem
Składniki:
- masło
- 8 umytych, obranych i pokrojonych w cienkie paski korzeni pasternaku
- 2 białka jajek
- 1 łyżeczka oregano
- 2 łyżeczki świeżego, drobno posiekanego rozmarynu
- 1 i 1/3 szklanki świeżo startego parmezanu
- sól morska i świeżo zmielony pieprz
Blaszkę do pieczenia wykładamy folią aluminiową i smarujemy masłem. W miseczce bądź w głębokim talerzu roztrzepujemy dwa białka z oregano. Można do nich dosypać odrobinę przyprawy bądź doprawić delikatnie solą i pieprzem, obok na talerzyk wysypujemy tarty parmezan. Następnie każdy kawałek pasternaku wkładamy do rozbełtanych jajek, potem obtaczamy w startym parmezanie i wykładamy blaszkę. Całość posypujmy świeżym rozmarynem. Pieczemy w temperaturze 200 stopni Celsjusza około 20-25 minut, aż pasternak się zarumieni. Serwujemy z humusem albo z sosem czosnkowym. Pasternak pokryty chrupiącą skórką z parmezanu może być też idealnym dodatkiem do dań.