Co to jest mullet?
Fryzura mullet to bardzo charakterystyczne strzyżenie, które cechuje się krótkimi włosami z przodu i na bokach głowy, oraz długimi włosami z tyłu. Jest to połączenie bardzo specyficzne, które nadaje fryzurze charakterystycznego kontrastu. Do stworzenia fryzury typu mullet trzeba mieć dłuższe włosy. Jest to uczesanie unisex – sprawdza się zarówno wśród kobiet lubiących ekstrawagancję i mężczyzn, którzy chcą się wyróżnić. Przy fryzurze mullet można świetnie bawić się kolorem włosów. To rewelacyjne strzyżenie do balejażu i pasemek.
Mullet, „czeski piłkarz” – historia powstania fryzury
Historia fryzury mullet sięga lat 70. i 80., kiedy to zyskała popularność wśród amerykańskich gwiazd rocka i muzyków country. Jednak fenomen fryzury mullet najbardziej rozkwitł w latach 80., gdzie stała się symbolem młodzieńczej buntowniczości i swobody wyrażania siebie. Wielu ikon rockowej kultury i muzyki popularnej, takich jak David Bowie, Billy Ray Cyrus czy Patrick Swayze, nosiło tę fryzurę, co przyczyniło się do jej rozpoznawalności.
W Polsce mullet był w tym okresie znany pod nazwą “czeski piłkarz”. Nawiązanie odnosi się do uczesania czeskiego piłkarza Tomáša Součka. Tomáš Souček jest znanym czeskim piłkarzem, który grał na pozycji pomocnika i jest często kojarzony z charakterystyczną fryzurą mullet. W tym czasie, w Polsce była to fryzura bardzo ekstrawagancka, a nawet skandaliczna, jednak szybko znalazła swoich zwolenników w osobach młodych i odważnych, które chciały, chociaż na chwilę wyrwać się z szarego świata PRL. O fryzurze mullet śpiewał żartobliwie Kazik “ […]A najlepsza fryzura, jeśli jeszcze nie wiecie: Krótko z przodu, długo z tyłu i wąsy na przedzie […]”.
Mullet dawniej i dziś…
Jak już wspomnieliśmy, w latach 80. i 70. mullet był szalenie modnym uczesaniem – w szczególności u mężczyzn. Fryzura charakteryzowała się wówczas długimi włosami z tyłu głowy, które sięgały nawet do ramion lub dłużej. Włosy z przodu i z boków były znacznie krótsze, tworząc wyraźny kontrast. Góra była mocno natapirowana, nierzadko utrwalona obficie lakierem do włosów. Spotykane były też mullety w połączeniu z trwałą, co dawało szokujący, ale modny na tamte czasy efekt “pióropusza”. Mullet był symbolem stylu rockowego, punkowego i glam rockowego. Wiele młodych osób chciało się tak nosić.
Współczesny mullet również czerpie inspirację ze swojego prototypu, ale z pewnym złagodzeniem formy, szczególnie w zakresie stylizacji. Ma wiele wariantów, które mogą być dostosowane do indywidualnych preferencji i trendów. Dłuższe włosy z tyłu głowy nadal są charakterystycznym elementem mullera, ale długość i tekstura włosów mogą być różne. Mullet można podzielić na fryzury typu: mullet mohawk, femilet itp.
Obecnie, mullet zyskał popularność w środowiskach artystycznych, muzycznych i modowych. Stał się wyrazem indywidualności, kreatywności i odwagi w stylizacji włosów. Swój renesans przeżywa za sprawą światowej sławy gwiazd muzyki, takich jak Miley Cyrus czy Rihanna, eksperymentowało z różnymi wersjami mulletu. Inspiracji możesz szukać w sieci.
Komu pasuje fryzura mullet?
Jak już wspomnieliśmy wyróżniamy mullet damski i męski. Z uwagi na fakt, że to uczesanie jest dość odważnym wyborem, nie będzie pasować do każdego. Jeśli jednak preferujesz unikalne i odważne stylizacje, to fryzura mullet może być dla Ciebie odpowiednia. Jeżeli chodzi o dopasowanie tego cięcia do kształtu twarzy, to osoby o owalnej twarzy mogą wyglądać w nim najkorzystniej.
Warto też pamiętać, że mullet męski i damski wymaga odpowiedniego stylizowania i pielęgnacji. Jeśli jesteś gotowy na regularne wizyty u fryzjera i poświęcenie czasu na codzienną stylizację włosów, to fryzura mullet może być strzałem w dziesiątkę. Z pewnością nie jest to strzyżenie dla osób zabieganych, które nie mają wiedzy ani umiejętności, jak o takie uczesanie zadbać.
Jak zrobić fryzurę mullet?
Współczesna forma legendarnego mulleta jest jedynie subtelnym nawiązaniem do szalonych fryzur z tamtego okresu. Jest dużo bardziej uładzony. Wyróżnia go płynne cieniowanie. Nie jest już szokujący i szalony, lecz subtelny i elegancki. Co więcej – co najbardziej można zauważyć w damskiej wersji mulleta – nie ma tak dużej różnicy między poszczególnymi długościami na koronie i w niższych partiach włosów. Mullet męski i damski bardzo dobrze sprawdzi się na włosach kręconych i prostych.
Aby wykonać fryzurę mullet, potrzebujesz pomocy profesjonalnego fryzjera świetnie odnajdującego się we współczesnych trendach. Współczesny mullet jest bowiem wyjątkową fryzurą, która wymaga dobrego warsztatu i znajomości nowych technik fryzjerskich.
Ważne jest, aby pamiętać, że fryzura mullet może być interpretowana i dostosowywana do indywidualnych preferencji i stylu. Nie ma jednej konkretnie określonej metody wykonania fryzury mullet. Wiele zależy od rodzaju włosów, ich kondycji, struktury, kształtu głowy i innych cech determinujących wygląd potencjalnego posiadacza fryzury.
Artykuł sponsorowany