Być może niedaleko Twojego domu znajduje się skrytka z ukrytym skarbem. Być może właśnie teraz ktoś wpadł na jej trop albo akurat określa jej współrzędne. Geocaching to rozbudowane podchody, które trwają bez przerwy dookoła świata. Zaczęło się jak zwykle niewinnie, czyli od umieszczenia w 2000 roku przez Dave’a Ulmera wiadra z niespodziankami, mającymi zachęcić ewentualnych leśnych poszukiwaczy. Współrzędne kryjówki zostały umieszczone na forum pasjonatów technologii GPS. Pomysł szybko znalazł kolejnych naśladowców i tego samego roku powstała strona geocaching.com, która do dnia dzisiejszego cieszy się największą popularnością ze wszystkich dedykowanych tej formie rozrywki.
Ze stroną związana jest cała społeczność ludzi, którzy bardzo cenią sobie przestrzeganie wszelkich ustanowionych przez nią zasad. Dlatego niezbędne jest przeczytanie wszystkich informacji przed przystąpieniem do pierwszych poszukiwań. Dopóki tego nie zrobimy, jesteśmy tylko „mugolami”, jak to geocacherzy zwykli nazywać ludzi, którzy na co dzień nie zdają sobie sprawy z otaczających ich skrytek. Po odrobieniu tego „zadania domowego” wystarczy już tylko założyć bezpłatne konto i pobrać aplikację na smartfona. Chcąc zabezpieczyć dobrze swoje skrytki i uatrakcyjnić je w oczach internetowej społeczności geocacherzy bardzo starannie chowają swoje skarby. Wiąże się to z długimi poszukiwaniami, dlatego najczęściej skrytki znajdują się w miejscach atrakcyjnych turystycznie.
Trochę statystyki.. Na terenie Polski znajduje się 27021 skrytek, z których 22427 jest aktywnych. Skrytki zostały znalezione 1339095 razy, co daje średnio 49.6 odkryć na skrytkę. 70825 użytkowników znalazło przynajmniej jedną skrytkę, 3037 użytkowników założyło przynajmniej jedną skrytkę.