Polacy nie robią podstawowych badań profilaktycznych, a z jeszcze większą trwogą podchodzą do poważniejszych konsultacji. Do lekarza chodzą często wtedy, kiedy czują się naprawdę źle, a czasem nawet gdy jest już za późno. Może właśnie dlatego żyjemy krócej niż przeciętny Europejczyk?
Pacjenci nagminnie umacniają w sobie lęk przed lekarzami, a w szczególności przed chirurgami. Obawiają się wszelkich interwencji z ich udziałem, nie myśląc o celu, jakiemu służą, ale prognozując w myślach różne powikłania. Owszem, chirurgia to najbardziej inwazyjna dziedzina medycyny (choć już nie tylko utożsamiana ze skalpelem), ale wystarczyć obdarzyć zaufaniem specjalistów pracujących w jej zakresie, a obawy szybko się rozmyją. Lekceważenie konieczności korzystania z jej dobrodziejstw powoduje, że wiele z nienaturalnych zgonów stanowią te powstałe na skutek urazów, także tych, które nie skończyły się odpowiednio szybką interwencją chirurgiczną. Kiedy powinniśmy być szczególnie czujni?
Zapalenie pęcherzyka żółciowego
Stan ten u różnych osób może przebiegać odmiennie, ale do najczęstszych objawów należą ostre, promieniujące bóle w prawym nadbrzuszu, gorączka, dreszcze oraz brak apetytu, aż po nudności i wymioty (w tym treścią żółciową). Stanom tym zwykle towarzyszy przyśpieszenie tętna i oddechu. Taka sytuacja od razu powinna nas zaniepokoić, a jeśli złe samopoczucie nasila się lub nawraca, interwencja chirurgiczna jest konieczna.
Wyrostek robaczkowy
Pierwszym sygnałem zapalenia wyrostka robaczkowego jest ból – początkowo zazwyczaj jest to ogólna bolesność wokół pępka lub w nadbrzuszu, która intensyfikuje się wraz z upływem czasu i wysiłku. Boleć zaczyna też prawa strona, dochodzą mdłości oraz wymioty. Szczególnie z uwagi na te ostatnie, wspomniane objawy często są bagatelizowane przez kobiety w ciąży. Tymczasem bezpieczniej jest zgłosić się na konsultacje do chirurga i poddać obserwacji. Lepiej wykluczyć problem z wyrostkiem niż narazić się na powikłania, które stanowią ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu, a co gorsza – poronienia. Generalnie, z uwagi na ogromne ryzyko, a nawet zagrożenie życia jakie niesie za sobą zapalenie wyrostka, najmniejsze jego podejrzenie skutkować powinno operacją, która może przebiegać metodą tradycyjną lub laparoskopową.
Tarczyca
Choroby tarczycy dość często występują w naszym społeczeństwie. Wiele osób, mimo licznych symptomów bagatelizuje problem, którego jak się można domyślać skutki nie są obojętne dla zdrowia. Tymczasem w przypadku np. nadczynności tarczycy operacja jest zasadną metodą leczenia, a wielokrotnie po prostu najskuteczniejszą. Warto poważnie się nad nią zastanowić, kiedy zauważamy u siebie szybki spadek wagi, nadwrażliwość na ciepło, nadmierną potliwość, nerwowość oraz kołatanie serca. To jednak tylko niektóre z objawów wspomnianej nadczynności. Do tego dochodzą zazwyczaj duszności, łzawienie oczu czy drżenie rąk. Zauważyć można również czerwone, mocno swędzące plamy na podudziach i stopach. Włosy znacznie się przerzedzają, sztywnieją, a paznokcie są łamliwe, zmieniają kolor i rogowacieją.
Przepuklina
Przepuklina to stan, gdy w całości lub częściowo dochodzi do uwypuklenia jakiegoś narządu poza swoje prawidłowe, anatomiczne położenie. Przemieszczenie takie może być spowodowane zmniejszeniem wytrzymałości jam ciała, co może wystąpić u każdej osoby. W pierwszym stadium zaobserwować można tylko niewielkie uwypuklenie pojawiające się podczas śmiechu czy kaszlu, jednak z czasem się ono powiększa i pojawia coraz częściej, pozostając niestety w efekcie na stałe. Przepukliny zazwyczaj tworzą się w pachwinach, okolicach pępka, ud czy śródbrzusza. Ktokolwiek zauważy uwypuklenie w miejscach dla nich typowych, nie powinien zwlekać z wizytą u chirurga. Stan ten minie, a bez interwencji specjalisty będzie stanowić podwalinę do poważnych komplikacji zdrowia, a nawet śmierci.
Przepukliny to jeden z większych problemów zdrowotnych w naszym kraju. W Polsce przeprowadza się rocznie tylko około 40 tys. operacji ich usuwania, a np. w USA liczba ta wynosi ponad 700 tys. Nawet uwzględniając proporcje w liczbie ludności tych krajów, Polska odznacza się znacząco małą ilością takich zabiegów w stosunku do potrzeb.
Ludzie często bagatelizują różnego rodzaju objawy chorób, chcąc uniknąć koniecznych zabiegów. Tłumaczą, że nie mogą się dostać do lekarza ze względu na deficyt specjalistów, że nie mają czasu by stać w kolejkach, albo pieniędzy, by skorzystać z usług prywatnych. Faktycznie w wielu rejonach kraju problem ten jest zauważalny, dlatego my postanowiliśmy uzupełnić lukę na rynku wielkopolskim, rozszerzając liczbę dni i godzin przyjęć z zakresu chirurgii ogólnej. Teraz pacjenci mogą jedno z naszych Centrów – to mieszczące się w Swarzędzu, odwiedzać codziennie – mówi Maciej Majewski z Prywatnej Lecznicy Certus
Już po kilku tygodniach zauważamy, że zainteresowanie wizytami faktycznie wzrasta, tym bardziej, że są one refundowane w ramach NFZ. Do chirurga ogólnego potrzebne jest tylko skierowanie od lekarza rodzinnego lub innego specjalisty przyjmującego na NFZ, które uprawnia do wspomnianej, bezpłatnej wizyty – dodaje Majewski. Oprócz tego, że Pacjent nie ponosi kosztów, staramy się też, by w pełni odczuwał komfort pobytu u nas. Przed wyborem oraz wykonaniem każdego zabiegu, szczegółowo badamy pacjenta, dokonujemy gruntownego wywiadu. Wybór metody leczenia zależy od rodzaju zdiagnozowanego schorzenia, wyników wcześniej przeprowadzonych, kompleksowych badań diagnostycznych oraz potrzeb indywidualnych chorego. Każdy z naszych specjalistów jest do dyspozycji w udzieleniu wszelakich konsultacji.
Jak się okazuje nie taki chirurg straszny jak nam się wydaje, a taki potrzebny. Drogi czytelniku, dla własnego dobra i spokoju najbliższych, zamiast niepotrzebnie się obawiać pamiętaj, że w porę podjęta decyzja o interwencji fachowca oraz dobrze wykonana operacja może nie tylko poprawić komfort życia czy podreperować zdrowie, ale czasem nawet uratować życie.
info. i foto.: materiały prasowe