Aby wszczepienie implantu zakończyło się sukcesem, ważna jest współpraca między stomatologiem a pacjentem. Perfekcyjna higiena jamy ustnej to podstawa udanego zabiegu. Wszczepienie implantu wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Jeśli implantolog zleci przyjmowanie leków, należy się bezwzględnie zastosować do jego zaleceń. Konieczne jest także przychodzenie na wizyty kontrolne.
Higiena jamy ustnej tuż po wstawieniu implantu
Od razu po zabiegu implanty zębowe wymagają schłodzenia okolic szczęki lub żuchwy. Można do tego wykorzystać żelowe woreczki, które kupuje się w aptekach lub zastosować kostki lodu owinięte w chusteczkę. Jedzenie i picie dozwolone jest dopiero po upływie trzech godzin, kiedy ustąpi znieczulenie – najlepiej, żeby były to produkty niewymagające gryzienia, np. zupy-kremy, ugotowane warzywa. Płyny powinny być schłodzone. Przez trzy dni po zabiegu wskazane jest ograniczenie mówienia.
Higiena jamy ustnej do dwóch tygodni po zabiegu
Przez pierwsze dwa tygodnie bezwzględnie zakazane jest palenie papierosów i picie alkoholu. W innym wypadku implant może się nie przyjąć. Jedząc, należy unikać gryzienia w miejscu, w którym został wszczepiony implant. Zęby należy myć po każdym posiłku miękką szczoteczką, a następnie przepłukać usta płynem antyseptycznym. Nie wolno szczotkować miejsca wstawienia implantu. Jeśli pojawią się zaburzenia smaku, dobrze jest płukać jamę ustną chłodnym naparem z szałwii lub lekko osoloną wodą. Można również zastosować roztwór wody utlenionej – łyżeczkę preparatu rozpuszcza się w połowie szklanki wody.
Higiena jamy ustnej po dwóch tygodniach od wstawienia implantu
Po dwóch tygodniach stomatolog ściąga szwy. Po tej czynności należy delikatnie rozmasować okolice szczepy miękką szczoteczką. Przez pierwszy miesiąc należy przyjmować jedynie półpłynne pokarmy. Ważne jest mycie zębów po każdym posiłku oraz płukanie jamy ustnej odpowiednimi płynami. Miejsce wszczepienia implantów należy masować bardzo delikatnie.