Grzyby były już znane i cenione w starożytnej Grecji, a w Egipcie mogli się nimi delektować jedynie faraonowie. Dzisiaj rozkoszuje się nimi cały świat, jednak nigdzie nie ma takiej tradycji grzybobrania jak w Polsce. O czym należy pamiętać wybierając się na grzyby.
Choć grzyby nie zawierają wielu wartości odżywczych, dodadzą smaku każdej potrawie. Kulinarnie najbardziej cenione są trufle, przede wszystkim ze względu na swój unikalny aromat – według smakoszy nie dający się porównać z niczym innym. Niestety, z uwagi na swoje rzadkie występowanie, są to także najdroższe grzyby świata – 10 dag kosztuje około 800 zł. Najpopularniejsze rejony zbiorów trufli to Piemont, Toskania czy Umbria, gdzie do ich zbierania szkoli się psy. W Polsce natomiast grzybiarze najczęściej poszukują kurek, borowików, koźlaków i podgrzybków, wykorzystywanych następnie do przyrządzania wielu dań i sosów.
Na blachę
Zarówno początkujący, jak i doświadczony grzybiarz powinien zawsze pamiętać o kilku żelaznych zasadach:
100% pewność – należy zbierać tylko te gatunki grzybów, co do których mamy całkowitą pewność. Spożycie nawet małego kawałka trującego grzyba może być śmiertelne. Początkujący grzybiarze powinni wybierać się w towarzystwie osób doświadczonych lub zabierać atlas grzybów (posiadaczom smartfonów polecamy także aplikację The Mushroom Book).
Uważaj na szatana – większość trujących grzybów pod kapeluszem będzie miała blaszki, jednak trzeba szczególnie uważać na trujące grzyby, które udają te jadalne! Jednym z nich jest borowik szatański. Grzyby młode oraz stare mogą również nie wykazywać pewnych cech charakterystycznych, ponieważ mogły się one jeszcze nie rozwinąć lub już zaniknąć.
Przechowywanie i obróbka – paradoksalnie jadalne grzyby mogą również okazać się szkodliwe, jeśli nie będziemy przestrzegać pewnych zasad związanych z ich zbieraniem oraz przechowywaniem. Przede wszystkim nie zbierajmy grzybów do plastikowej siatki, ponieważ wytworzyć się mogą w niej szkodliwe toksyny. Dużo lepiej sprawdzi się wiklinowy kosz. Warto też pamiętać o tym, by po powrocie z grzybobrania od razu przystąpić do obróbki i suszenia grzybów, nie czekając aż rozwiną się w nich szkodliwe pleśnie. Zanim pójdziemy na grzyby pamiętajmy również o tym by nie zbierać ich na terenach Parku Narodowego, rezerwatów, obszarów ochrony krajobrazowej oraz nie zbierać gatunków grzybów objętych ochroną.
Grzybowe risotto dla smakoszy
Z grzybów można wyczarować wiele smacznych i aromatycznych potraw, od zup i sosów, po pierogi, zrazy czy makarony. foodpanda – serwis i aplikacja mobilna do zamawiania jedzenia online, zdradza przepis na idealne grzybowe risotto:
Kroimy cebulę i czosnek w małą kosteczkę i dusimy w dwóch łyżkach masła na głębokiej patelni przez około 5 minut, od czasu do czasu mieszając.
Oczyszczone borowiki kroimy na 1/2 cm plasterki i dodajemy do zeszklonej cebuli, przykrywamy i dusimy przez ok. 2 minuty. Przygotowane grzyby wyjmujemy do miseczki, doprawiamy solą i pieprzem, przykrywamy folią i odkładamy na później.
Na patelnię wsypujemy ok. 200 g ryżu Arborio (idealnie wchłania bulion, dzięki czemu jest miękki i delikatny), dodajemy porcję suszonych, namoczonych borowików, mieszamy całość i smażymy na średnim ogniu przez minutę.
Wlewamy 80 ml białego wina i gotujemy przez dwie minuty czekając aż wyparuje. Dodajemy łyżkę wazową gorącego bulionu (powinniśmy przygotować w sumie litr tego płynu) i od czasu do czasu mieszając gotujemy potrawę na małym ogniu, aż całość płynu zostanie wchłonięta przez pęczniejący ryż. W odstępach czasowych dodajemy kolejne łyżki wazowe bulionu i gotujemy przez około 16 minut.
Do potrawy dodajemy odłożone wcześniej świeże borowiki oraz natkę pietruszki, mieszamy i zdejmujemy z ognia. Na koniec dodajemy przyprawy (sól, pieprz), świeżo starty parmezan i 3 łyżki masła.
Mieszamy całość i gotowe!