Latem często chcemy opalić skórę. Warto jednak wiedzieć jak w bezpieczny sposób korzystać ze słońca, aby cieszyć się piękną skórą bez oparzeń i podrażnień.
Ochrona przed promieniowaniem UV
Podstawą bezpiecznego opalania jest używanie kremów z filtrami UV. Warto dobrać dwa produkty, jeden do ciała, drugi do twarzy. Krem do twarzy powinien mieć nieco lżejszą konsystencję, tak aby nie zatykać porów, w miarę możliwości nie bielić i nadawać się jako baza pod makijaż. Do wyboru mamy filtry mineralne i chemiczne. Filtry chemiczne uważa się za nieco skuteczniejsze, ale z drugiej strony mogą wywoływać one podrażnienia, są też dużo bardziej szkodliwe dla środowiska. Podczas morskich kąpieli spłukujemy je z siebie, a te w wodzie w znaczącym stopniu przyczyniają się do niszczenia raf koralowych. Filtry mechaniczne z kolei wykazują odrobinę niższą skuteczność, ale są generalnie bezpieczniejsze dla organizmu. Żeby skutecznie korzystać z filtrów mineralnych bez ryzyka oparzeń warto po prostu postawić na częstszą aplikację. W tym miejscu dobrze wspomnieć jak prawidłowo aplikować krem z filtrem. Przede wszystkim powinniśmy produktowi dać chwilę zanim wyjdziemy na słońce – około 20, 30 minut. Jeżeli przebywamy na słońcu przez dłuższy czas co dwie, trzy godziny należy reaplikować krem, a także po każdym wyjściu z wody czy też kiedy bardzo się pocimy. Nawet jeżeli na opakowaniu napisane jest że filtr jest wodoodporny nie oznacza to że w kontakcie z wodą nie zostanie on zmyty. Będzie on nas chronił podczas kąpieli, ale po wyjściu z wody i osuszeniu ręcznikiem zdecydowanie należy nałożyć go ponownie, może chronić bowiem w niższym stopniu. Jeżeli mamy bardzo bladą skórę lub dopiero zaczynamy się opalać postawmy na filtry UV o wyższej wartości najlepiej SPF 50, potem stopniowo możemy obniżać wartość filtrów jeżeli zachodzi taka potrzeba i używać na przykład SPF 30 bądź 20. Nawet podczas stosowania najwyższych filtrów nasza skóra opali się, będzie natomiast przebiegało to wolniej i łagodniej.
A co, jeśli słońce uczula?
Są osoby, dla których dużym problemem jest uczulenie na słońce po opalaniu. Może mieć ono różne postacie – często pojawia się obrzęk, drobna wysypka lub taka o charakterze pokrzywki, zaczerwienienie. Skóra jest podrażniona, swędząca, nawet obolała. Jak radzić sobie z uczuleniem na słońce? Przy takich skłonnościach niestety najlepszą metodą jest ograniczenie ekspozycji na słońce. Warto opalać się w krótkich sesjach, na przykład trwających kwadrans, dwadzieścia minut. Jeżeli chcemy skorzystać z pięknej pogody i możemy nie wystawiać się na słońce, poza filtrami UV stosujmy też kapelusze z szerokim rondem, parasole. Jeżeli już dojdzie do alergii na słońce, zastosować możemy produkty na przykład z panthenolem, aloesem, kremowe nawilżające formuły, które złagodzą podrażnienia. W przypadku dużego obrzęku, długo utrzymującej się wysypki lub nieustępującego świądu należy skontaktować się z dermatologiem, który dobierze odpowiednie leczenie.
Ze słońca warto korzystać rozsądnie, pamiętając o odpowiednim nawodnieniu i szczególnej ochronie dzieci. Wysokie temperatury to coś, na co wszyscy w lecie czekamy, warto jednak pamiętać, że taka pogoda bywa bardzo zdradliwa.
Artykuł sponsorowany