Desery od dawna zajmują wyjątkowe miejsce w kulturach i tradycjach kulinarnych na całym świecie, a ich historia jest niemal tak samo stara jak historia gotowania. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak pojawiły się pierwsze desery, a także w jaki sposób stały się jednymi z nieodłącznych elementów obchodów przeróżnych okazji.
Historia deserów
W dawnych czasach odpowiednikami współczesnych deserów były słodkie soczyste owoce i miód, a pierwsze słodkie wypieki pojawiły się najprawdopodobniej w starożytnej Mezopotamii. W starożytnym Rzymie słodkie wypieki były już obowiązkowym elementem uczt, a przepisy na słodkie ciasta i inne dania, będące pierwowzorami współczesnych deserów, zapisywano na tabliczkach z gliny, żeby móc przekazać je następnym pokoleniom. Około 300 lat przed naszą erą Rzymianie jadali już tzw. herbatniki, które były twarde i suche, przez co konieczne było ich zamaczanie przed spożyciem, najczęściej w winie. Nazwa biszkopt, pochodząca z j. łacińskiego od słowa bis coctum (dwakroć wypiekany), może wywodzić się właśnie od tej praktyki.
Cukier, choć znany, przez długi czas był towarem rzadkim i drogim, traktowanym początkowo jako lek. Składnikiem deserów stał się dopiero w XVII wieku, ale nawet wtedy nie były one często przyrządzane, a jeśli już – to podawane do stołów bogatych osób.
Desery jako element uroczystości
Zwyczaj kończenia posiłku deserem pojawił się w Europie dopiero w XIX wieku wraz ze wzrostem produkcji cukru. Wtedy zaczęto używać także samego określenia deser, które ma francuskie pochodzenie i dosłownie może być przetłumaczone na j. polski jako sprzątanie ze stołu. Historycznie francuski deser nie oznaczał ciastek i ciast, ale lekką i orzeźwiającą przekąskę o minimalnej zawartości cukru – jagody i owoce, sery i orzechy.
Pośród pierwszych klasycznych deserów we Francji można wymienić: crème brûlée, Le Saint-Honoré, składający się z warstw ciasta francuskiego, ozdobiony ciastem parzonym i wypełniony świeżym kremem oraz makaroniki, wynalezione w 1793 r. Wiele klasycznych deserów francuskich, którymi możesz poczęstować się na miejscu lub zamówić je na wynos znajdziesz w ofercie słynnej wrocławskiej cukierni Tortownia na Bema.
Wcześniej słodkości przez wiele stuleci pozostawały przywilejem dla bogatych i pojawiały się na stołach prostych ludzi tylko podczas świąt. Stąd wziął się zwyczaj przywiązywania dużej uwagi do dekoracji deserów, ponieważ świąteczne danie powinno wyglądać imponująco.
Tradycyjnie deser podaje się na koniec posiłku, ale może on również stanowić samodzielny posiłek podczas podwieczorku albo towarzyskich spotkań o dowolnej porze dnia. Desery są także symbolem luksusu i przyjemności, często podawane jako nagroda lub specjalny przysmak w restauracjach i hotelach.
Poza uniwersalnymi, w naszych czasach zachowały się również desery przygotowywane z okazji określonych świąt lub uroczystości, jak na przykład ciasto dyniowe na Dzień Dziękczynienia w USA lub pączki na Tłusty Czwartek w Polsce.
Artykuł sponsorowany