Gynalgin jest lekiem stosowanym w leczeniu mieszanych zakażeń pochwy – rzęsistkiem pochwowym, bakteriami i grzybami. Dzięki dwóm substancjom aktywnym takim, jak: metronidazol oraz chlorchinaldol, wykazuje on działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne oraz przeciwpierwotniakowe. Gynalgin ma postać tabletek dopochwowych i jest wydawany na receptę. Dowiedz się, jak działa ten preparat i kiedy się go stosuje. Wszystkie te informacje znajdziesz poniżej!
Gynalgin – cóż to za lek?
Jak już zostało napisane na wstępie, ma on postać tabletek dopochwowych (10 sztuk w opakowaniu), wydawanych na receptę. Jego nazwa międzynarodowa brzmi następująco: Metronidazolum + Chlorquinaldolum.
Jego działanie opiera się na dwóch substancjach aktywnych. Są nimi:
– metronidazol (250 mg) – wykazujący działanie przeciwbakteryjne i przeciwpierwotniakowe
– chlorochinaldol (100 mg) – o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych oraz przeciwpierwotniakowych.
Warto podkreślić, że gynalgin nie wpływa na fizjologiczną florę bakteryjną pochwy.
Gynalgin – wskazania do zastosowania
Tabletki dopochwowe Gynalgin stosuje się więc w leczeniu mieszanych infekcji pochwy, wywołanych:
– pierwotniakiem – rzęsistkiem pochwowym;
– bakteriami, wrażliwymi na metronidazol i/lub chlorchinaldol) – np. dyfteroidy oraz bakterie typu: E. coli, Enterococcus spp., Enterobacter spp. Staphylococcus albus koagulazo-ujemny, S. aureus koagulozo-dodatni, Streptococcus beta hemolizujący;
– grzybami.Gynalgin – jak stosować?
Oczywiście wszelkie zalecenia dotyczące dawkowania tabletek dopochwowych Gynalgin znajdziesz w ulotce preparatu. I jak z każdym lekiem należy postępować według tych wytycznych lub zaleceń lekarskich.
Gynalgin stosuje się raz na dobę aplikując jedną tabletkę głęboko dopochwowo. Najlepiej robić to przed pójściem spać. Warto dodać, że leczenie tym preparatem powinno rozpocząć się 2 – 4 dni po zakończeniu miesiączki i być kontynuowane przez 10 dni.
W trakcie leczenia zaleca się także unikanie stosunków płciowych, a podobne leczenie powinno być również zastosowane u partnera seksualnego.
Należy również podkreślić, że tabletki dopochwowe Gynalgin mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, tylko i wyłącznie w sytuacjach bezwzględnie koniecznych. Natomiast w trakcie karmienia piersią należy zachować ostrożność stosując gynalgin, a o fakcie karmienia piersią zawsze informować lekarza. Nie zaleca się stosowania leku gynalgin u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.
Ponadto należy mieć na uwadze, że stosowanie tabletek dopochwowych gynalgin przez dłuży czas nie jest wskazane, ponieważ przez znajdujący się w ich składzie chlorochinaldol może wywołać ryzyko wystąpienia podostrej neuropatii rdzeniowo-wzrokowej
W trakcie leczenia gynalginem powinno się też unikać alkoholu. Wynika to z tego, że alkohol w połączeniu z substancjami czynnymi preparatu, może skutkować wystąpieniem reakcji disulfiramowej, objawiającej się nudnościami, zaczerwienieniem oraz potencjalnie niebezpiecznym spadkiem ciśnienia.
Źródło: Gynalgin – Medyk Online
Artykuł sponsorowany