W związku po pewnym czasie może pojawić się dziecko, które zmienia wszystko w życiu małżonków. Zmienia bowiem priorytety i to, co było wcześniej ważne schodzi na dalszy plan. Od chwili jego narodzin zmiany zachodzą również w związku, bo nie jesteście już sami.
SPOINA ZWIĄZKU
Pojawienie się potomstwa to powód do radości. Maleństwo jest dla was darem – częścią was, a poza tym spaja związek. Jeszcze bardziej łączy partnerów, przez co są dla siebie bliższymi osobami. Zbliża was wspólny poród i angażowanie się w opiekę i wychowanie maleństwa.
Od momentu urodzenia dziecka, czyli pojawienia się nowego członka rodziny, dochodzą wam nowe obowiązki, ale jednocześnie czujecie się spełnieni. Stanowi bowiem wasze dopełnienie. Dziecko nie może być po coś. Nie może być sposobem na poprawienie relacji małżeńskiej lub zatrzymanie partnera przy sobie. Nie może być także sposobem na kryzys i jego pokonanie. Powinno być dowodem miłości, który scala związek, a wiec sprawia, że jest trwały i pełny.
KRYZYSOWA RELACJA
Dziecko może łączyć partnerów. Może także dzielić małżonków, gdy od momentu pojawienia się maleństwa, zamiast bardziej zbliżyć się do siebie, tworzą między sobą przepaść. Bywa to efektem różnic w oczekiwaniach lub zaangażowaniu partnerów w wychowanie dziecka.
Dziecko jest w centrum życia rodzinnego. Kobieta staje się matką i poświęca się mu, a przez to relacja małżeńska schodzi na drugi plan. Mąż może wtedy czuć się zaniedbywany, bo jego partnerka nie poświęca mu tyle uwagi, co wcześniej lub przestaje się nim interesować. Warto w takiej sytuacji szczerze porozmawiać o naszych uczuciach. Pamiętajmy bowiem o tym, że najpierw jesteśmy partnerami-małżonkami, dopiero potem rodzicami. Poza tym dzieci kiedyś nas opuszczą, a wtedy znowu zostaniemy sami. Dlatego wychowując dzieci, nie zapominajmy o sobie i pielęgnujmy naszą miłość, żeby za kilkanaście lat nie stać się dla siebie zupełnie obcymi osobami. Samotność w związku również jest możliwa, kiedy partnerzy zamiast żyć ze sobą, żyją jedynie obok siebie bez wzajemnego zainteresowania sobą – swoimi uczuciami czy opiniami.