Niestety zdarza się, że świerzbem zarazić możemy się w czasie kontaktu seksualnego, częściej poprzez podanie ręki, spanie w jednym łóżku lub używanie rzeczy osoby zarażonej świerzbem.
Zakażeniu sprzyja obniżona odporność oraz osłabienie organizmu. Najczęściej świerzb umiejscawia się w okolicach palców rąk. nadgarstka, fałdów skórnych, tułowia (zwłaszcza pępka, brodawek sutkowych u kobiet, narządów płciowych u mężczyzn) oraz pośladków.
Drąży norki w skórze, wywołując świąd, nasilający się zwłaszcza nocą i po kąpieli. Powoduje wystąpienie pęcherzyków i grudek!
Jeśli lekarz potwierdzi, że kłopoty spowodowane są zakażeniem świerzbowcem, stosuje się krem, którym smaruje się ciało, pozostawiając środek przez 8 do 24 godzin na skórze. Kurację dobrze jest powtórzyć po czterdziestu ośmiu godzinach. Powinna poddać się jej rodzina osoby zakażonej, gdyż istnieje duże ryzyko zakażenia ich pasożytem.
Ubrania, pościel, ręczniki oraz wszystkie inne rzeczy z, których korzystaliśmy w trakcie zakażenia należy wyprać lub umyć i nie używać przez dwa tygodnie.
info. i foto.: materiały prasowe