Gdy niespodziewanie pojawia się pieczenie, ból, albo swędzenie w okolicach dróg rodnych, możemy podejrzewać, że doszło do infekcji bakteryjnej albo zakażenia drożdżakami. Twoją uwagę zwrócą na pewno upławy, bo wydzielina ma zwykle inne zabarwienie i zapach. Jeśli zauważysz takie objawy, spróbuj zatrzymać te niepokojące dolegliwości.
Rośliny lecznicze i olejki.
Weź kąpiel. Aby złagodzić obrzęk i pieczenie, przygotuj mieszankę z ziół. Wsyp do garnka po filiżance: suszonych kwiatów rumianku i nagietka, zalej wodą i odstaw na 12 godzin. Podgrzej, następnie przecedzony płyn wlej do wanny z ciepłą wodą. Nie powinna ona sięgać wyżej niż do wysokości pępka. Poleż 15-20 minut w tej przyjemnej kąpieli.
Zrób „nasiadówkę”. Zamiast kąpieli w ziołach, możesz też przez kilka kolejnych dni robić sobie krótkie nasiadówki. Do miski z ciepłą wodą dodaj 6 kropli olejku herbacianego i 2 kropelki olejku mirrowego. Usiądź w wodzie na 10-15 minut.
Bez recepty.
Jeśli objawy są lekkie i wskazują na infekcję grzybiczą, sięgnij po globulki i maści. Potrzebny będzie preparat z klotrimazolem. Zawierają go maści dostępne bez recepty, są dość tanie. Gdy objawy wskazują na infekcję bakteryjną (towarzyszy temu nieprzyjemny zapach), sięgnij np. po Albothyl w postaci globulek (kosztuje około 30-36 zł). To silny i szybko działający preparat.
Możesz zastosować lek do przemywania. W aptece dostępne są takie środki, działające antybakteryjnie, przeciwbólowo, antyseptycznie – na przykład Tantum Rosa.
Probiotyki ginekologiczne.
Zacznij brać pałeczki kwasu mlekowego. Leczenie infekcji przyspieszają probiotyki w postaci tabletek dopochwowych, które hamują wzrost drobnoustrojów – np. Lactovaginal. Możesz wziąć również te w postaci tabletek doustnych np. prOVag.
Nie zapominaj jednak, że każda infekcja, nawet ta która wydaje Ci się najmniej niebezpieczna, powinna być leczona. Konsultacja lekarska wskazana jest zawsze. Prawidłowe rozpoznanie i leczenie pomoże uniknąć bardzo poważnych chorób min. raka szyjki macicy.