Prowadzenie zdrowego trybu życia ma kluczowy wpływ na to, jak się czujemy w swoim ciele, dlatego warto poświęcać temu dużo uwagi. W ten sposób możemy również uniknąć wielu niechcianych chorób zarówno fizycznych, jak i psychicznych, a także zapobiec zesztywnieniu oraz boleściom w starszym wieku.
Dobrze zbilansowana dieta
Zdrowe jedzenie to podstawa dobrego samopoczucia. Zbilansowana dieta składa się z warzyw, owoców, białka, węglowodanów, tłuszczów nienasyconych i innych wartościowych składników. Unika się w niej przetworzonej żywności, słodyczy oraz tłustych i wysoko przetworzonych potraw. Oczywiście można po podobne produkty czasem sięgnąć, jednak nie za często, ponieważ umiar w odżywianiu jest szczególnie istotny. Dobra dieta powinna również zawierać odpowiednią ilość wody, która pomaga w utrzymaniu prawidłowego nawodnienia organizmu. Zalecana ilość wody do spożycia dziennie to około 2-3 litry, w zależności od wieku, płci i poziomu aktywności fizycznej. Kolejną kwestią jest unikanie używek. Powinno ono być oczywiste w dbaniu o zdrowie, gdyż alkohol i papierosy są naprawdę szkodliwe. Alkohol może wpływać negatywnie na pracę serca i układu krążenia, prowadzić do chorób wątroby oraz do uszkodzenia mózgu, a także do trudności w przetwarzaniu informacji. Palenie tytoniu natomiast powoduje szereg poważnych chorób, takich jak choroby serca, raka płuc, choroby układu oddechowego i wiele innych.
Aktywność fizyczna i regularne badania
Wśród zdrowych nawyków powinna się znaleźć również regularna aktywność fizyczna. Ruch to podstawa zdrowego trybu życia. Pozwala on na utrzymanie właściwej kondycji fizycznej i psychicznej. Zaleca się minimum 30 minut ćwiczeń fizycznych dziennie, aby poprawić swoje samopoczucie. Sport nie tylko wzmacnia mięśnie i kości, ale pomaga również utrzymać układ sercowo-naczyniowy w dobrej kondycji i zwiększa wydajność płuc, a także poprawia sprawność. Nie od dzisiaj też wiadomo, że aktywność fizyczna pozwala utrzymać zdrową masę ciała, dzięki spalaniu dużej ilości kalorii. Niektórzy twierdzą, że wspomaga ona również sen, a nawet koncentrację oraz wydajność. Innym ważnym nawykiem jest regularne wykonywanie badań lekarskich, w celu wczesnego wykrycia chorób i ich szybszego wyleczenia. W ten sposób można uniknąć strachu i paniki związanych z leczeniem poważnie rozwiniętych chorób.
Odpowiednia ilość snu i unikanie stresu
Odpowiedni sen ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W celu zachowania dobrego zdrowia i energii należy starać się spać około 7-8 godzin dziennie. Jest to jednak wartość orientacyjna. Ponoć im jest się starszym i im jest się mniej aktywnym fizycznie, tym mniej snu się potrzebuje. Skoro sen to czas regeneracji i odpoczynku, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, nie należy też spać zbyt krótko, aby nie być później niewyspanym. Ma to bowiem kluczowy wpływ na koncentrację, skupienie i wydajność. Stres towarzyszy nam na co dzień, jednak należy się starać go minimalizować, gdyż wpływa on negatywnie na ludzką psychikę. Warto zatem znaleźć sposób na redukcję stresu, taki jak na przykład: medytacja, joga, czy spacery na świeżym powietrzu.
Zdrowy tryb życia to proces, który wymaga czasu i wysiłku, dlatego wszelkie zmiany należy wprowadzać stopniowo i systematycznie, żeby z czasem zobaczyć efekty. Najlepiej zacząć od rzeczy takich jak zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna, ale należy również pamiętać o odpowiedniej ilości snu.