Przyczyny zgagi w ciąży to zarówno zmiany w ciele kobiety ciężarnej, jak i dieta oraz styl życia. Dużą rolę odgrywa tu progesteron, niezbędny w czasie ciąży w dużych ilościach, ale przy okazji rozluźniający zwieracz przełyku. Sprawia to, że kobiety w ciąży są dużo bardziej narażone na nieprzyjemne pieczenie w przełyku i za mostkiem. Choroba refluksowa może być także wywołana uciskiem powiększającej się macicy na jelita i żołądek. Taki ucisk zwiększa ryzyko cofania się treści żołądkowej do przełyku. Kobiety w ciąży nie są jednak skazane na cierpienie po każdym posiłku.
Najczęstszymi bezpośrednimi przyczynami zgagi w ciąży są nieprawidłowa dieta i tryb życia, które już można kontrolować samodzielnie.
Nim sięgniesz po leki, wypróbuj domowe sposoby na zgagę:
- Wypij szklankę ciepłego, niezbyt tłustego mleka (1,5 proc. tłuszczu),
- Zjedz garść migdałów. Mają one odczyn zasadowy, więc zobojętniają kwas solny w żołądku,
- Łyżeczkę siemienia lnianego zalej połową szklanki wrzątku. Gdy przestygnie – wypij, najlepiej na noc. Powtarzaj ten „zabieg” przez 7 dni,
- Spróbuj wody z miodem i octem jabłkowym. Od razu po pojawieniu się oznak zgagi wypij szklankę ciepłej wody z dodatkiem 1 łyżki miodu oraz 1 łyżki octu jabłkowego.
Jeśli to nie pomaga..
Uciążliwa zgaga może być zwalczana farmakologicznie, jednak należy pamiętać, że w ciąży każdy lek powinnyśmy konsultować ze swoim lekarzem. Zanim zażyjesz farmaceutyk, dokładnie przeczytaj ulotkę. Z gotowych leków możesz stosować m.in. Rennie, Manti, Maalox oraz nowość na naszym rynku – Gaviscon.