Wielkim błędem jest rozpoczynanie biegania w starych butach albo w butach zupełnie do tego nie przystosowanych (jak tzw. tenisówki, trampki itp.). Bieganie w nieodpowiednich butach często powoduje bóle i przemęczenie stóp. Może tez być główną przyczyną urazów (nie tylko samych stóp, ale także kręgosłupa i stawów).
Po pierwsze, przyjdź do sklepu wtedy, kiedy czujesz się wypoczęty. Często radzi się, aby przychodzić wieczorem, kiedy noga jest nieco opuchnięta, ale to opuchnięcie nie sprawia, że twoja stopa staje się o rozmiar większa, jest być może większa minimalnie. Natomiast bardzo ważne są twoje zmysły. Musisz poczuć but, a zmysły masz wyostrzone wtedy, kiedy jesteś wypoczęty. Osoba początkująca ma prawdopodobnie problem z tym, że nie wie czego szukać, na czucie jakich elementów zwrócić uwagę.
Rozmiar. W trakcie biegu Twoja stopa przesuwa się do przodu o kilka milimetrów, a nawet o centymetr. Kiedy przymierzasz but, upewnij się, że duży palec nie styka się z czubkiem buta… unikniesz pęcherzy i czarnych paznokci!
Lepiej zostawić odstęp jednego centymetra między dużym palcem a czubkiem buta. Z tego powodu Twoje buty do biegania będą często o rozmiar większe niż buty do chodzenia.
Waga.. Przy wadze 90 kg nie wybieramy tego samego modelu obuwia, co przy wadze 60 kg. Jeśli ważysz więcej niż 80 kg, wybierz przede wszystkim buty z dobrą amortyzacją, tzn. takie, które mają podeszwę środkową z mocniejszej pianki oraz dodatkową amortyzacją na pięcie i na podbiciu.
Jeśli już wiesz czy wolisz buty bardziej lub mniej amortyzowane to pora pomyśleć o elastyczności. Elastyczność to plastyczność buta, czyli czy łatwo poddaje się zginaniu, skręcaniu, twoja stopa w biegu to właśnie będzie z butem robiła. But elastyczny łatwo zwiniecie w rulonik a chcąc powyginać nieelastyczny musisz już użyć pewnej siły.
Gdzie? But powinien być dostosowany do rodzaju podłoża, po którym biegasz. Na drogi utwardzone wybieraj buty z dobrą amortyzacją, ponieważ w takim terenie najszybciej się one zużywają. Jeżeli biegasz po drogach polnych, wybierz takie, które dobrze trzymają stopę i mają ząbkowaną podeszwę, dostosowaną do naturalnych przeszkód.
Trening czy zawody? W zależności od tego, czy trenujesz, czy bierzesz udział w zawodach, stawiasz sobie inny cel. Inne musi więc też być obuwie, które nosisz.
Cena i jakość? Raczej w parze nie idą, ale pamiętaj, że cena to nie może być jedyne kryterium wyboru. Buty które kosztują 599 PLN niekoniecznie są najlepsze, bo być może te leżące półkę niżej za 349 są idealne dla ciebie i na odwrót.
Na koniec. Warto udać się do specjalistycznego sklepu dla biegaczy. Tam na pewno uzyskasz rzetelne informacje od osoby, która z pewnością wie co robi i prawdopodobnie interesuje się bieganiem równie mocno jak ty. Wybierzesz wtedy buty nie przypadkowe, a takie z którymi będziesz szczęśliwie biegać miesiącami a nawet latami. Pamiętaj, że jeśli już w momencie mierzenia buta czujesz jakiś dyskomfort to prawdopodobnie po kilku kilometrach biegu będzie to znacznie więcej niż tylko dyskomfort.