Na czym polega odbudowa zęba?
Odbudowa zęba polega na odbudowie korony zęba. Jej stopień może być różny – zależy to od stanu korony oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. Najczęściej zabieg ten jest konieczny po leczeniu kanałowym, leczeniu próchnicy czy wskutek urazu (np. ułamanie się zęba). Bywa jednak wykonywany tylko z powodów estetycznych.
Odbudowa jest zalecana zarówno w stomatologii zachowawczej, jak i w ramach leczenia protetycznego, a zalet takiego zabiegu jest co najmniej kilka. Jakie? Odbudowanie zęba jest przede wszystkim trwałym zabezpieczeniem przed uszkodzeniem czy nawrotem choroby (np. próchnicy). Oczywiście trwałość zależy też od rodzaju wypełnienia i higieny jamy ustnej, jednak dobrze przeprowadzona odbudowa utrzymuje się co najmniej 5 lat. Poza tym ważna jest także estetyka. Dzięki zabiegowi możemy odzyskać dawny uśmiech, a dodatkowo większość materiałów używanych do odbudowy jest bardzo odporna na przebarwienia.
Metody odbudowy
O wyborze metody odbudowy powinien decydować stomatolog, nie pacjent. Wynika to z faktu, że lekarz wie najlepiej, w jakim stanie jest ząb i jaka metoda sprawdzi się w danym przypadku. Tym, o czym decyduje pacjent, jest natomiast finalny wygląd. Oznacza to, że jeśli zależy nam na uzyskaniu jakiejś konkretnej estetyki, należy poinformować o tym stomatologa. Dobry lekarz z pewnością weźmie to pod uwagę i zaproponuje możliwe rozwiązania.
Metody odbudowy są bardzo różne i nie ma jednej, którą można polecić każdemu. Materiał i sposób odbudowy dobierane są bowiem do stanu zęba i spodziewanego efektu. Wśród najpopularniejszych można jednak wymienić:
- wypełnienie z glasjonomeru (glass-jonomer),
- kompozyty,
- kompomery i giomery,
- ormocery,
- wkład koronkowo-korzeniowy,
- korona na ząb.
O szczegóły działania i sposobu wykonywania danego typu odbudowy zawsze warto zapytać stomatologa.
Kiedy odbudowa jest koniecznością i gdzie ją wykonać?
Wskazania do odbudowy zęba są różne. Kiedy zależy nam na poprawie wyglądu, nie jest to koniecznością, jednak najczęściej zabieg przeprowadzany jest po leczeniu kanałowym lub uszkodzeniu mechanicznym zęba. Zaleca się go także, gdy korona zęba jest słaba, nieprawidłowo zbudowana lub nie można jej zaplombować.
Odbudowę należy wykonywać w dobrych, sprawdzonych gabinetach stomatologicznych. Natomiast jeśli nie znasz żadnego wartego polecenia, wykorzystaj internet. Wpisz w wyszukiwarkę hasło odbudowa zęba Warszawa (lub inne analogiczne) i sprawdź opinie o popularnych gabinetach. Miej na uwadze również ceny. Niepokojące są zarówno zbyt niskie, jak i za wysokie.
Artykuł sponsorowany