Zazwyczaj zajady rzeczywiście powstają z powodu niedoborów witaminy B2. Wówczas pomaga stosowanie diety bogate w tę witaminę. Do produktów będących bogatym źródłem witaminy B2 zaliczamy między innymi:
- mleko i jego przetwory,
- pieczywo razowe,
- mięso,
- nasiona roślin strączkowych.
W leczeniu zajadów pomocne bywa też zażywanie witaminy B2 w tabletkach. Kompleksowe preparaty witamin dostępne są w drogeriach i aptekach, jednak jeśli chcesz skutecznie wyeliminować problem zajadów powinnaś udać się do lekarza – specjalista określi niezbędną dawkę i przepisze suplementy diety dostępne wyłącznie na receptę.
Kiedy zajady na ustach powinien obejrzeć lekarz?
Jeśli jednak taka kuracja nie pomaga, można podejrzewać, że zajady są spowodowane innymi czynnikami, np. długotrwałą antybiotykoterapią, drożdżycą, alergią czy przesuszeniem. Aby to ustalić, konieczna jest wizyta u lekarza. Na podstawie rozmowy i dodatkowych badań (np. wymazu z ranek) specjalista postawi diagnozę. W zależności od niej zaproponuje odpowiednie leczenie. Np. w wypadku drożdżycy będą to preparaty przeciwgrzybicze – stosowane miejscowo lub leki podawane doustnie.
info.: Edipresse Polska S.A.