Nie zawsze zwracamy uwagę na to, z jakiego tworzywa wykonane są kolczyki. To błąd! Biżuteria z niektórych materiałów może uczulać wrażliwców. Sprawdź, czy lepiej wybrać kolczyki srebrne, tytanowe czy może ze stali, aby uniknąć nieprzyjemnych podrażnień.
Objawy uczulenia na biżuterię z reguły można łatwo zauważyć. Są to: zaczerwienie, podrażnienie, ból, swędzenie, wysypka, a w przypadku kolczyków również obrzęk. Czasami alergia ma formę zapalenia spojówek albo śluzówki nosa. Pamiętajmy, że to jedynie wstępna faza uczulenia. Jeśli nie zrezygnujemy z noszenia ulubionych ozdób, wysypka może zmienić się w poważniejszy stan zapalny.
Jeśli tylko odkryjemy któryś z tych symptomów, powinniśmy natychmiast zdjąć biżuterię, która wywołuje negatywne reakcje. Aby uniknąć tego rodzaju problemów w przyszłości, należy postawić na ozdoby z tworzyw, które nie powodują uczulenia lub w przypadku których ryzyko uczulenia jest minimalne.
Biżuteria dla wrażliwców – polecane materiały
Z jakich tworzyw biżuterię wybierać, aby nie narazić się na nieprzyjemne reakcje? Z którymi z materiałów polubi się nasza skóra? Poniżej kilka propozycji, które warto przetestować.
Biżuteria ze złota
Metale szlachetne wyjątkowo rzadko podrażniają skórę – objawy alergii występują u naprawdę małego procenta populacji. Jeśli jednak okaże się, że ulubione kolczyki ze złota wywołują obrzęk, można poprosić jubilera o wymianę zapięć na inny stop.
Co ciekawe, tego typu symptomy towarzyszą głównie noszeniu złotych pierścionków lub obrączek i według badań częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Zegarki na złotej bransolecie lub medaliony prawie w ogóle nie uczulają.
Srebrne dodatki
Za bezpieczne uznaje się również srebro. Kolczyki srebrne z Marko nie wywołają alergii, zwłaszcza jeśli sięgniemy po te w jak najwyższej próbie. Miłośnicy biżuterii „z drugiej ręki” powinni jednak uważać na stare wyroby ze srebra wyprodukowane przed 1950 rokiem, które mogą zawierać azotan srebra. Ten związek chemiczny działa drażniąco na ludzką skórę, a w kontakcie z innymi materiałami może tworzyć ciemne i trudne do usunięcia plamy.
Detale ze stali chirurgicznej
Biżuteria ze specjalnej stali chirurgicznej ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne, w związku z czym jest polecana osobom o wrażliwej skórze. Jest też chętnie wybierana do wykonywania piercingu.
Biżuterii z jakich tworzyw lepiej unikać?
Uczulenie pojawia się zwykle w wyniku kontaktu skóry z tworzywem słabszej jakości. Za najbardziej alergenny uważa się nikiel. Używa się go do produkcji kolczyków, zegarków, bransoletek i łańcuszków. Występuje przede wszystkim w wyrobach posrebrzanych i pozłacanych. Wywołuje najostrzejsze reakcje – można spodziewać się swędzenia, zaczerwienienia, pieczenia. W przypadku kolczyków częstym symptomem są ropiejące dziurki w uszach.
Co ciekawe, udowodniono, że nikiel często wywołuje alergię u dzieci poniżej 12 roku życia. Ponadto osoby uczulone po pewnym czasie zgłaszają niepożądane reakcje również wskutek kontaktu z innymi materiałami, jak kobalt czy chrom.
Niektóre osoby bagatelizują te objawy i po złagodzeniu podrażnienia znów sięgają po ulubioną biżuterię. Niestety to błąd – przez długotrwałe oddziaływanie jonów niklu na skórę dolegliwości mogą zmienić się w przewlekłe.
Co robić w przypadku pojawienia się alergii?
Jeśli tylko zauważymy u siebie typowe objawy uczulenia, na pewno nie powinniśmy ich bagatelizować:
- Możemy zasięgnąć porady dermatologa. Lekarz prawdopodobnie zleci przyjmowanie leków antyhistaminowych, które złagodzą podrażnienia. Jeśli chcemy upewnić się co do diagnozy, możemy wybrać się na testy alergologiczne.
- Zdejmijmy uczulające ozdoby i sprawdźmy, jak zareaguje nasza skóra. Po ustąpieniu wszystkich symptomów możemy ponownie sięgnąć po pierścionek lub kolczyki – jeśli znów dojdzie do powstania zaczerwień czy podrażnień, lepiej rozstać się z biżuterią na stałe.
- Wybierajmy ozdoby z dobrej jakości tworzyw, jak kolczyki srebrne wysokiej próby.
Biżuteria nas uczula? Reagujmy! Aby pozbyć się negatywnych reakcji, uważajmy na podróbki i tworzywa, których skład trudno nam zweryfikować. Zamiast tego kupujmy wysokiej klasy wyroby, jak kolczyki srebrne, szczególnie od sprawdzonego producenta.
Artykuł sponsorowany