Wybór odpowiedniego materaca nie jest tak prosty, jak się może wstępnie wydawać. Obecnie na rynku znajdziemy tak wiele różnego typu modeli, że trudno podjąć ostateczną decyzję co do zakupu. Na szczęście, kierując się kilkoma kryteriami można dość szybko dokonać selekcji najbardziej pasujących do nas materacy. Czym więc kierować się przy wyborze? Na co przy wyborze zwracają uwagę sami klienci?
Coraz więcej osób przekonuje się, jak ważnym elementem wyposażenia mieszkania czy domu jest wygodny materac. Nic więc dziwnego w tym, że z roku na rok na rynku pojawiają się kolejne modele, które mają odpowiedzieć na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Zakup materaca jeszcze nigdy nie był tak prosty i szybki, jak obecnie, ale z drugiej strony mnogość ofert sprawia, że wiele osób zastanawia się, w jaki sposób znaleźć najlepszy dla siebie materac. Po lekturze naszego artykułu będziesz wiedzieć dokładnie jaki materac wybrać, aby się odpowiednio wyspać.
Wpływ materaca na jakość odpoczynku
Nie ważne czy wykonujemy pracę fizyczną, czy też pracujemy w biurze, nasze ciało oraz umysł potrzebują odpoczynku. Bez niego nie jesteśmy w stanie działać na pełnych obrotach, a więc spada nasza produktywność. Początkowo możemy nawet nie zwracać na to uwagi, ale po pewnym czasie organizm wystawi rachunek za brak wypoczynku. To dlatego tak istotny jest wygodny materac, który pozwoli nam na spokojny i w pełni jakościowy sen. Dzięki dobrze dobranemu materacowi każdego dnia obudzimy się pełni sił, wypoczęci i gotowi na kolejne wyzwania. Przełoży się to pozytywnie na każdy aspekt naszego życia, zarówno tego zawodowego, jak i osobistego. Jak więc widzimy, nie warto czekać z decyzją o zakupie porządnego materaca. Odkładanie tego “na później” działa bowiem na naszą niekorzyść, a wypoczynek na materacu, który nie jest dostosowany do naszego ciała może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób, które potrzebują bezpiecznych warunków do snu z powodu problemów zdrowotnych, czyli wszelkiego typu chorób związanych z kręgosłupem, stawami czy mięśniami i wielu innych schorzeń, a także tych, którzy wymagają rehabilitacji po urazach.
Zdrowy sen Polaków?
Za zdrowy sen odpowiada nie tylko liczba przespanych godzin, ale przede wszystkim jakość tego wypoczynku. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Jak się okazuje, zgodnie z wieloma przeprowadzonymi badaniami, nasi rodacy przesypiają 7-9 godzin, a więc wystarczającą liczbę godzin. Mimo to, większość ankietowanych narzeka na problemy ze snem, z czego u ⅕ osób kłopoty te występują stale. Wśród głównych powodów takiego stanu rzeczy wymieniają oni problemy ze zdrowiem, stresem, problemy osobiste oraz… mało wygodne miejsce do spania. Pamiętajmy, że niedobór snu lub jego słaba jakość może w dłuższej perspektywie prowadzić do osłabienia odporności, obniżenia koncentracji, pogorszenia nastroju, a nawet stanów lękowych i depresji, która może mieć tragiczne skutki! Warto w tym miejscu zauważyć, że dobry i komfortowy materac to podstawa jakościowego snu, ale nie jedyna rzecz, która go zapewnia. Równie ważne jest wyrobienie w sobie nawyków, które pozwolą na uregulowanie rytmu dobowego. Mowa tutaj o tak prostych, choć w praktyce trudnych dla wielu osób kwestiach jak przesypianie codziennie tej samej liczby godzin, kładzenie się spać i wstawanie o równych porach czy zadbanie o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym spędzamy noc. Jeśli chodzi o to ostatnie, zaleca się dokładne przewietrzenie sypialni, w ramach możliwości jej ochłodzenie, a także neutralizację wszelkich źródeł światła. Istotne jest poza tym to, aby przynajmniej na kilka godzin przed snem zrezygnować z aktywności, które pobudzają nasz organizm, w tym grania na komputerze czy konsoli, oglądania filmów itp.
Jakich materacy poszukują klienci?
Producenci robią co w ich mocy, aby co rusz modyfikować swoje materace i poprawiać ich funkcjonalność. Wśród najpopularniejszych rodzajów materacy można wyróżnić sprężynowe, lateksowe, piankowe, a w ostatnich latach także hybrydowe. Kluczowym kryterium jest tutaj typ wypełnienia i budowy materaca. Od wielu lat niesłabnącym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się materace sprężynowe, które można podzielić na:
- bonellowe
- pocketowe (kieszeniowe).
Jakie jest między nimi różnica? Podstawowa polega na sposobie łączenia sprężyn i ich zabezpieczeniu, istotna w tym obszarze jest również ich liczba. W materacach sprężynowych typu bonellowego mamy do czynienia niejako z jednym system sprężyn, które są ze sobą na stałe połączone, przez co ugięcie jednej z nich wprawia w ruch pozostałe. Materace kieszeniowe z kolei posiadają inny mechanizm, który polega na tym, że każda ze sprężyn umieszczona jest w specjalnym otworze i działanie jednej nie powoduje pracy innych. Na uwagę zasługują ponadto materace z wkładem piankowym oraz lateksowym, które są niezwykle elastyczne, a przez to zapewniają użytkownikowi maksymalny poziom komfortu. Rozwiązaniem pośrednim są najbardziej nowoczesne i innowacyjne materace hybrydowe, które łączą w sobie mechanizm sprężynowy, a także najlepsze cechy materaca piankowego.
Wygodny materac – jakie posiada cechy?
Wiele osób decyduje się na zakup zarówno łóżka, jak i samego materaca. Niektórzy jednak zbyt dużą wagę przykładają do wyglądu i jakości wykonania tego pierwszego, a bagatelizują kwestie związane z materacem. Często bywa tak, że klienci kupują drogie łóżko i za pieniądze, które im zostały, dobierają materac. Tymczasem to spory błąd, szczególnie wówczas, gdy posiadamy ograniczony budżet na obie rzeczy. W jaki sposób należy więc postąpić? Przede wszystkim warto zacząć od wyboru materaca i nie starać się na nim za wszelką cenę oszczędzać, ponieważ w dłuższej perspektywie czasu odbije się to na naszym samopoczuciu, a nawet zdrowiu. To dlatego należy podejść do tematu poważnie i przeanalizować jak najwięcej parametrów i rozwiązań. Wygodny materac, czyli jaki? Tego typu pytania padają bardzo często, ale niestety nie ma na nie jednej prawidłowej odpowiedzi. „Wygodny” to bowiem pojęcie względne, a więc dla każdego będzie oznaczać zupełnie coś innego. Ma to szczególne znaczenie właśnie w przypadku materaca, który powinien być dostosowany indywidualnie do wymagań, preferencji oraz potrzeb samego użytkownika. Ogromna liczba modeli oferowanych obecnie w sklepach stacjonarnych oraz internetowych sprawia, że z pewnością każdy znajdzie odpowiedni dla siebie materac.
Materac piankowy, sprężynowy czy hybrydowy – który wybrać?
Znając już najczęściej kupowane rodzaje materacy, nie sposób nie zadać pytania o to, który z nich warto wybrać? Czy jest możliwe wyróżnienie najlepszego typu? Jak już wspomnieliśmy, materac powinien być dostosowany do użytkownika, co dotyczy także jego rodzaju. Jeśli na jednej linii postawimy materace sprężynowe oraz piankowe, dokonujemy niejako zestawienia klasycznego oraz nowoczesnego rozwiązania. Każdy z rodzajów posiada wiele zalet, ale trudno wskazać, który z nich jest lepszy. Wszystkie typy znajdują od lat swoich użytkowników, a rozwój tych produktów pod kątem technologicznym powoduje, że każdy model zapewnia wysoki poziom komfortu. Materace z wkładem piankowym polecane są głównie osobom, które zmagają się z alergią, ponieważ ich budowa i właściwości antybakteryjne uniemożliwiają osadzanie się w nich roztoczy i kurzu. Ponadto, materac piankowy będzie świetną opcją dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa oraz problemy z krążeniem. Materace sprężynowe natomiast świetnie sprawdzą się w przypadku par, ponieważ posiadają świetną amortyzację podczas zmiany pozycji snu. Należy dodać, że są one o wiele tańsze niż materace z wkładem piankowym, co jest ich dodatkowym atutem. Jeśli ktoś nie potrafi zdecydować się na któryś z dwóch rodzajów, warto przyjrzeć się bliżej materacom hybrydowym, choć w tym przypadku należy liczyć się z o wiele większym kosztem, choć zazwyczaj mamy tutaj do czynienia ze świetnym stosunkiem jakości do samej ceny.
Twardość materaca – najważniejsze informacje
Stopień twardości materaca ma bezpośredni wpływ na komfort wypoczynku, a więc w praktyce na całe nasze życie. W jaki sposób dobrać idealną twardość? W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, jakie poziomy wyróżniamy.
Stopień twardości materaca określa się zawsze następującymi symbolami:
- H4 (twardy)
- H3 (średnio twarde)
- H2 (średnio miękkie)
- H1 (miękkie)
Stopień twardości powinien być wybrany na podstawie kilku głównych czynników:
- wagi ciała
- wzrostu
- najczęściej wybieranej pozycji do snu
- osobistych preferencji użytkownika co do samej twardości
Duże znaczenie pod tym kątem mają także kwestie zdrowotne, a mianowicie to, czy osoba, która będzie korzystać z danego materaca, ma problemy z kręgosłupem, krążeniem krwi czy wady postawy ciała. W takich przypadkach warto przed zakupem skonsultować te kwestie z lekarzem, który doradzi, jak twardy powinien być materac, aby był w pełni bezpieczny dla użytkownika. Eksperci zauważają, że odpowiednio dobrana twardość materaca ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia licznych schorzeń w przyszłości. Warto więc dokładnie przyjrzeć się tematowi dotyczącemu twardości materaca, ponieważ nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest to kwestia. Najbardziej miękkie modele zalecane są osobom, które ważą od 50 do 60 kg, materace H2 – 50 – 80 kg, H3 – 80-100 kg, a dla użytkowników ważących więcej niż 100 kg adresuje się najtwardsze modele, czyli H4. Te ostatnie są ponadto polecane osobom, którym doskwiera zwyrodnienie kręgosłupa.
Materac z regulacją twardości – jakie ma zalety?
Jeśli ktoś nie czuje się na siłach jeśli chodzi o wybór odpowiedniego materaca między innymi w oparciu o stopień jego twardości, może zawsze zdecydować się na uniwersalne rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. O czym dokładnie mowa? Chodzi o materace posiadające technologię pozwalającą na regulowanie poziomu twardości takie jak choćby SleepMed (sześciostopniowa regulacja) czy Fit4Sleep. Dzięki temu materac będzie mógł służyć przez wiele lat, nawet w sytuacji, gdy zmieniać będzie się waga ciała czy preferencje samego użytkownika. Jest to świetna opcja dla par, ponieważ pozwala na pójście na swego rodzaju kompromis jeśli chodzi o twardość materaca, co sprawia, że obie osoby odczuwają maksymalną wygodę z wypoczynku. Jest to bezpieczny i niezwykle komfortowy mechanizm, który w znacznym stopniu upraszcza życie. Z całą pewnością regulacja twardości materaca to jeden z bardziej innowacyjnych elementów ostatnich lat, a producenci nie powiedzieli w tej materii ostatniego słowa i nadal będą go rozwijać. Wiele modeli posiada także tzw. strefy twardości. W praktyce oznacza to nic innego jak to, że materac jest podzielony na odcinki, a każdy z nich – w zależności od tego, jaką część ciała podpiera – ma inny stopień twardości. Dzięki temu, na przykład materace SleepMed, zapewniają podporę między innymi dla głowy, lędźwi, bioder, ud, łydek czy stóp. Jak zaznacza sam producent, siedmiostrefowy fizjosystem umożliwia pełne rozluźnienie wszystkich mięśni, a to z kolei skutkuje brakiem ucisku na organy wewnętrzne oraz wspomaga krążenie krwi.
Czy warto zainwestować w dobry materac?
Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć wyłącznie w jeden sposób: oczywiście, że tak! Im szybciej zdecydujemy się na zakup odpowiedniego materaca, tym lepiej dla naszego zdrowia! Tym bardziej, że obecnie nie musimy już jechać po materac do sklepu stacjonarnego, lecz możemy zamówić go online z dostawą do domu! Jeśli produkt nie spełni naszych oczekiwań lub będzie inny, niż myśleliśmy, zawsze istnieje możliwość jego zwrotu lub wymiany na inny model. Przed wyborem konkretnego materaca warto przejrzeć jak najwięcej ofert oraz przeanalizować i porównać do siebie parametry poszczególnych modeli. Nawet jeśli posiadamy ograniczony budżet, nie warto oszczędzać na dobrym materacu. Potraktujmy ten zakup jako inwestycję we własne zdrowie, a za kilka lat będziemy mogli powiedzieć, że była całkowicie opłacalna. Na zakup materaca powinny zdecydować się także osoby, które na co dzień sypiają na kanapie, sofie czy narożniku. Według badań przeprowadzonych przez TNS Polska, jest to dość powszechne zjawisko, które może dotyczyć ponad połowy ankietowanych. Jako przejściowe rozwiązanie można potraktować wówczas zakup materaca nawierzchniowego, ale docelowo warto poszukać porządnego i wygodnego materaca sprężynowego, piankowego lub hybrydowego, w tym z regulacją twardości.