Przenikliwy, bogato ilustrowany portret wybitnego, niezwykle lubianego aktora. Janusz Gajos należy do grona najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Karierę artystyczną rozpoczął jeszcze przed ukończeniem łódzkiej szkoły filmowej. W 1964 r. wystąpił w obrazie „Obok prawdy” a już dwa lata później dzięki roli Janka Kosa w serialu „Czterej pancerni i pies” stał się jednym z najpopularniejszych aktorów w Polsce.
Od tamtej pory Janusz Gajos pozostaje jednym z najbardziej lubianych i cenionych artystów. Występował na deskach wielu teatrów: Komedii, Polskiego, Kwadratu, Dramatycznego i Powszechnego. W ogłoszonej przez tygodnik „Polityka” ankiecie na najważniejszych aktorów XX w. Gajos zajął 3 miejsce.
Elżbieta Baniewicz, absolwentka polonistyki UW i Studium Literacko-Teatralnego przy PWST w Warszawie, w monografii „Gajos” wydanej właśnie przez Wydawnictwo Marginesy prześledziła dokładnie ścieżkę kariery aktora. Można odnieść wrażenie, że nie pominęła najmniejszej choćby jego roli.
Ci, którzy Gajosa cenią, znajdą tu potwierdzenie sympatii dla aktora. Daleko mu do celebryty, który chce emanować swoją osobą, siebie samego uznając za interesującego bardziej niż odtwarzana postać. Książka jest przepięknym prezentem dla wszystkich wielbicieli talentu Gajosa, ale też doskonałą okazją by poznać dorobek artystyczny tego fantastycznego aktora. Edycja ta jest poprawionym i poszerzonym wydaniem książki z 2003 r. pt.: „Janusz Gajos. Nie grać siebie”.